Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Iran on alkanut valmistaa uraanimetallia, jota voi käyttää ydinaseiden valmistamiseen – jälleen uusi sopimusrike

Victority / Alamy
Julkaistu 11.02.2021 06:52(Päivitetty 11.02.2021 07:43)

MTV UUTISET - STT

Iran on aloittanut uraanimetallin valmistamisen, kertoo YK:n alainen Kansainvälinen atomienergiajärjestö IAEA. Uraanimetallia voidaan käyttää komponenttina ydinaseiden valmistamiseen.

Uutinen oli odotettavissa, sillä Iran oli hiljattain ilmoittanut tutkivansa uraanimetallin tuotannon aloittamista. Tarkoituksena oli maan mukaan tuottaa kehittynyttä polttoainetta maan pääkaupunki Teheranin tutkimusreaktorille.

Tapaus on Iranilta jälleen uusi ydinsopimuksen rike. Tammikuussa Iran vahvisti, että se on alkanut valmistaa 20-prosenttista rikastettua uraania, mikä ylittää reilusti sopimuksessa asetetut rajat.

Iranin ydinohjelman rajoittamiseksi laadittu sopimus tuli voimaan vuonna 2015. Sopimuksella on pyritty estämään Irania kehittämästä ydinaseita, ja siihen sisältyy muun muassa 15 vuoden kielto uraanimetallin valmistamisesta.

Yhdysvaltain entinen presidentti Donald Trump veti vuonna 2018 maansa pois sopimuksesta ja määräsi Iranille uusia pakotteita. Iran on sittemmin lakannut noudattamasta sopimuksen ehtoja.

Yhdysvaltain tämänhetkinen presidentti Joe Bidenin hallinto on viestinyt, että Yhdysvallat saattaa palata ydinsopimukseen. Biden on myös sanonut, ettei poista Iranin vastaisia pakotteita ennen kuin maa noudattaa ydinsopimuksen sitoumuksia.

Iran puolestaan on ehdottanut, että EU voisi avittaa sen ja Yhdysvaltojen paluuta sopimukseen.  

Lisää aiheesta:

IAEA:n määrä päästä tänään Iraniin selvittämään uraanikiistaaSopu syntyi: Kansainvälinen järjestö voi jälleen valvoa paremmin Iranin ydinvoimalaitoksiaYhdysvallat on valmis keskustelemaan Iranin kanssa ydinsopimuksesta – molemmat ovat halunneet toisen ottavan ensimmäisen askeleenEU:lta varoitus Iranille – Maa kertoi tuottavansa viisi kiloa rikastettua uraania päivässäIran ilmoitti rikkovansa jälleen ydinsopimusta – rikastaa uraania yli sovitun rajanIranin ulkoministeri: Iran on ylittänyt ydinsopimuksessa asetetun rikastetun uraanin rajan
IranYdinaseetYKUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Iran
  • 5.10.11:40
    Raha

    Iran aikoo uudistaa rahansa: Kymppitonnista tuleekin ykkönen

  • 28.9.13:29
    YK

    Ulkoministeri Valtosen sääret olivat liikaa Iranin valtion televisiolle

  • 27.9.10:01
    Pakotteet

    Iran kutsui kotiin suurlähettiläänsä Britanniasta, Ranskasta ja Saksasta – syynä pakotteiden palauttaminen

  • 27.9.06:32
    Gaza

    Iranin presidentti sanoo maan tukevan kaikkia sopimuksia aselevosta Gazassa

  • 20.9.22:59
    Ydinaseet

    Iran keskeyttämässä yhteistyön Kansainvälisen atomienergiajärjestön kanssa