Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Invalidien piina vihdoin ohi, Hannu pääsi kotiin – viikon ajan epäkunnossa ollut hissi toimii taas: "Taloyhtiötä ei ole kiinnostanut asukkaiden tilanne"

0:35Ainakin neljä invalidia jumissa omissa asunnoissaan sitkeän hissivian takia
Julkaistu 12.03.2019 06:09

MTV UUTISET – JUTTA HALMINEN

Viikon ajan asuntonsa ulkopuolella ollut Hannu Mäkinen pääsi viime keskiviikkona kotiin. Mäkinen asuu Helsingin Pasilassa sijaitsevassa kerrostalossa, jonka hissi ei ollut toiminnassa kokonaiseen viikkoon. Mäkinen liikkuu pyörätuolilla, joten hissi on välttämätön kotiin pääsemiseksi.

Mäkinen asui viikon vanhempiensa luona Helsingissä, mutta elämä siellä oli melko hankalaa. Esimerkiksi suihkussa käyminen oli vaivalloista.

Pasilassa sijaitsevassa kerrostalossa asuu Mäkisen lisäksi viisi muuta invalidia, joista neljä oli viikon ajan jumissa omissa asunnoissaan.

Kuvitus mies jumittui hissiin
Hannu Mäkinen liikkuu pyörätuolilla, joten hissi on välttämätön kotiin pääsemiseksi.Kimmo Brandt/All Over Press

Talossa on kuusi kerrosta ja jokaisessa kerroksessa asuu yksi invalidi. Tämän takia jumissa olleet asukkaat eivät saaneet edes toisistaan seuraa.

Osalla invalideista on avustajia, jotka huolehtivat oman asiakkaansa lisäksi muiden jumissa olevien kunnosta vieden roskat ja tuomalla kaupasta ruokaa.

Mäkinen sanoi, ettei taloyhtiön puolelta ole oltu yhteydessä lähes ollenkaan koko viikon aikana, ei edes hissin korjauksen ollessa valmis.

– Taloyhtiö ei ole ollut missään yhteydessä minuun eikä muihinkaan. Sain tietää hissin toimivan taas, kun naapuri soitti ja kertoi. En ole edelleenkään saanut virallista ilmoitusta hissin toimivuudesta, Mäkinen sanoi.

Alustava korjausaikataulu oli viime viikon alkuviikko. 

Naapuri ilmoitti hissin toimivan 

Mäkinen lähti vanhempiensa luota kotiin heti, kun sai tiedon hissin toiminnasta.

– Ensimmäisenä kävin suihkussa ja vaihdoin vaatteet. Naapureiden kanssa en ole ehtinyt olla vielä yhteyksissä, mutta toivon tapaavani heidät pian, Mäkinen sanoo.

Mäkinen on jutellut ainoastaan niiden naapureidensa kanssa, jotka eivät käytä pyörätuolia.

– Puhuimme lähinnä korvauksien hakemisesta. Olin juuri asumisneuvojan kanssa tekemässä vapaamuotoisen korvaushakemuksen, hän sanoo.

Mäkinen odottaa taloyhtiön ottavan yhteyttä viimeistään korvaushakemuksen käsittelyvaiheessa, eli noin kolmen viikon kuluttua.

– Kaikki pulassa olleet asukkaat tekevät korvaushakemuksen. Taloyhtiötä ei ole kiinnostanut asukkaiden tilanne, vaikka he tietävät, että talossa asuu liikuntarajoitteisia ja vanhoja ihmisiä, hän väittää.  

Lisää aiheesta:

Asumisyksikkö hukkasi vaikeasti aivovammaisen miehen yksin kauppakeskukseen yli 10 tunniksi, vasta vaimon soitto herätti: "Tiedättekö, missä mieheni on?"Rasittava sprinkleriongelma ajoi Lassen ja muut seniorit kadulle ja raivon partaalle – pelastuslaitoksen mukaan isännöitsijä on unohtanut jotain hyvin olennaistaInvalidien karmea hissikriisi pahenee: Ainakin neljä asukasta "kuin eristyssellissä" kotonaan, osa ei puolestaan pääse kotiinsa – "Mikäli emme auttaisi toisiamme, tilanne olisi erittäin huono"Hannun piina jatkuu: Pyörätuolilla liikkuva mies ei ole päässyt asuntoonsa lähes viikkoon – syynä sitkeä hissivika, johon tarvitaan apua ulkomailtaPyörätuolilla liikkuva Hannu ei ole päässyt asuntoonsa moneen päivään – syynä rikkoontunut hissi: "Kavereilta on tullut kysymyksiä, onko kaikki hyvin"Epäkuntoinen hissi jätti liikuntakyvyttömät kuukausiksi kotiensa vangeiksi Helsingissä – Siiri, 82, ja pyörätuolilla kulkeva Jaakko eivät pääse itsekseen edes lääkäriin: "Se on epäluonnollinen tila olla yksin ja eristyksissä"
HelsinkiKehitysvammaTaloyhtiötKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Helsinki
  • 15:08
    Seksuaalirikokset

    16-vuotiasta skuuttikuskia epäillään useista seksuaalirikoksista Helsingissä

  • 11:59
    Julkinen liikenne

    Näin ratikkaliikenne muuttuu Helsingissä

  • 09:59
    Taide

    Valtavan kokoelman kerännyt mesenaatti patistaa suomalaistaiteilijoita maailmalle

  • 05:15
    Ukrainan sota

    Ukrainan ilmahälytykset näkyvät Helsingissä – tästä on kyse

  • Eilen10:52
    Arkkitehtuuri

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä