Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Interpolin johtaja katosi Kiinan-matkallaan – Kuka hän on ja miksi ihmisoikeusjärjestö pelkää häntä?

1:52Kiinan Xi varoitti Hongkongia
Julkaistu 06.10.2018 07:16
Toimittajan kuva

Juuso Parviainen

juuso.parviainen@mtv.fi

Kansainvälisen rikospoliisijärjestö Interpolin johtaja Meng Hongwei on kadonnut. Johtajan vaimo ei ole kuullut miehestään sen jälkeen, kun tämä matkusti Kiinaan.

Video: Kiinan presidentti varoitti hongkongilaisia itsenäistymishaluista – "Taistelen demokratian puolesta"

Meng Hongwei on viimeksi nähty viime viikon keskiviikkona. Tuolloin hän oli lähdössä Ranskan Lyonissa sijaitsevasta Interpolin päämajasta matkalle Kiinaan.

Miehen vaimo ilmoitti tapauksesta poliisille tänään. The Independentin mukaan Interpol on antanut tapauksesta lausunnon:

– Interpol on tietoinen median uutisista, joissa väitetään Interpolin johtaja Meng Hongwein kadonneen. Tapaus on Ranskan ja Kiinan asiaan liittyvien viranomaisten välinen.

Kuka Meng Hongwei on?

Meng Hongwei, 64, on toiminut Interpolin johtajana vuodesta 2016 ja toimikauden pitäisi kestää vuoteen 2020 saakka. Hän on järjestön ensimmäinen kiinalainen johtaja.

INTERPOL

Maailman suurin kansainvälinen poliisiorganisaatio

Interpolin mukaan heidän tarkoituksena on yhteistyön lisääminen, jotta maailmasta saadaan turvallisempi paikka.

He tarjoavat jäsenmailleen esimerkiksi koulutusta ja tukea rikosten ratkaisemiseen.

Mukana on 192 maata

Suomi liittyi järjestöön 1956

Amnesty International ilmaisi tuolloin, että se on huolestunut uudesta johtajasta. Ihmisoikeusjärjestön mukaan Kiinan kommunistinen puolue saattaisi käyttää Mengin asemaa hyödykseen taistelussa ulkomailla sijaitsevia vastustajiaan vastaan.

Kiina antoi Interpolille vuonna 2015 listan nimiä, joita epäillään korruptiosta. Amnesty kuitenkin pelkää, että osa nimistä saattaa olla listalla vain sen takia, että he vastustavat kommunistista puoluetta.

Kiinaa hallitsevaa puoluetta on kritisoitu muun muassa sananvapauden ja ihmisoikeuksien polkemisesta. Esimerkiksi Hongkongissa asunut kirjojen julkaisija Gui Minhai katosi vuonna 2015 Thaimaasta. Hän oli julkaissut kirjoja, jotka käsittelevät kriittisesti Kiinan poliittista johtoa.

Meng Hongweilla on myös suhteita Kiinan poliittiseen johtoon entisen virkansa vuoksi: hän toimi maan varaturvallisuusministerinä.

Meng asuu vaimonsa ja lastensa kanssa Ranskan Lyonissa.

Lisää aiheesta:

Mediamoguli Jimmy Lai on pidätetty Hongkongissa uuden turvallisuuslain nojalla – epäillään juonitelleen ulkovaltojen kanssaKiina avasi Hongkongiin kansallisen turvallisuusviraston – virastoa johtaa tiukan linjan miesIlmatieteenlaitos vaitonainen tutkijan pidätyksestä Kiinassa – muun muassa ikiroutaa tutkinutta Wang Zhania syytetään valtion vastaisesta toiminnastaLahjusten ottamisen myöntänyt Interpolin ex-päällikkö saamassa tuomionInterpolin Kiinassa kadonneen ex-johtajan perhe hakee turvapaikkaa Ranskasta – pelkäävät joutuvansa siepatuiksiHongkongia hämmentää kirjakauppiaiden katoamismysteeri – jo viisi kirjakauppiasta kateissa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 10:20
    Ukrainan sota

    Kommentti: Zelenskyi likasi itsensä ja se onneksi pilaa kuvamme Ukrainasta

  • 07:00
    Tekoäly

    Tutkimukset paljastivat: Tekoäly suosii itseään ihmisten kustannuksella työnhaussa

  • 06:26
    Chile

    Kommunisti johtaa gallupeissa: Turvallisuushuolien kuormittamassa Chilessä vaalit

  • 06:19
    Kirjallisuus

    Suomessa keksitty kikka, joka lisää lukuintoa

  • 05:30
    Trumpin Yhdysvallat

    Ikiaikainen demokraattialue kääntyi Obamasta Trumpiin: "Uskon, että voimme päätyä jopa sisällissotaan"