Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Influenssakausi piinaa pitkäkyntisiäkin – vartija nappasi apteekissa vierailleen nenäsumutevoron

7:51Myymälävarkaat kuriin muuntorangaistuksella?Hallitus toi voimaan uuden lain, jolla toistuvasti näpistyksiin syyllistyneiden tulottomien ihmisten sakkorangaistukset voidaan muuttaa vankeudeksi, jos näiltä ei löydy maksukykyä sakoilleen.
Julkaistu 12.03.2019 14:40
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Influenssakausi on Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tilastojen perusteella kääntymässä kohti laskua, mutta tukkoisia nokkia on yhä eri puolilla Suomea. Tämä näkyy myös varkauksissa.

Sairaudet eivät väistä kohdettaan yhteiskunnallisen aseman perusteella, ja taudit tarttuvatkin niin lainkuuliaisiin kuin kaidalta polulta eksyneisiin. Tämän totesi poliisi myös Vantaan Pakkalassa, jossa kauppakeskus Jumbossa kärähti nenäsumutevaras.

Poliisin tiedotteessaan nimellä ”Nuhainen näpistelijä Jumbossa” otsikoima tapaus sattui eilen iltapäivällä ennen puoli viittä. Kauppakeskus Jumbossa sijaitsevan apteekin myyjät olivat ilmoittaneet vartijoille miehestä, jonka olivat havainneet laittaneen nenäsumutteen taskuunsa ja poistuneen maksamatta liikkeestä.

Vartijat ottivat miehen kiinni viereiseltä kioskilta pelikonetta pelaamasta. Kadonnut noin 20 euron arvoinen nenäsumute löytyi miehen kädessä olleesta kassista ja se palautettiin myyntikuntoisena apteekkiin.

Mies ei ollut ensi kertaa hairahtunut rikoksen poluille, sillä pitkäkyntisellä oli tilillään vuoden sisään peräti 27 omaisuusrikosta. Viimeisimmän välikohtauksen vuoksi miestä epäillään näpistyksestä. Tämän toimet olivat tallentuneet myös valvontakameraan.

Lisää aiheesta:

Nainen luuli olevansa nokkela tunkiessaan pelikonsolin lyhtylaatikkoon – vartija narautti ja paljasti voron häijyn laitteenMiehet hajuvesivarkaissa: Forssassa tuoksuja yritettiin viedä 1000 euron edestäMies varasti 400 euron edestä tavaraa – itsepalvelukassalla luetutti viivakoodin vain 64 sentin arvoisesta perunapussistaMyyrmannin Alko oli maanantaina sarjanäpistelijöiden suosiossa Vantaalla – vartijat vetivät kuitenkin pidemmän korren: "Tällä kertaa jäi viinakset nauttimatta"Poliisilla erikoinen tehtävä Lappeenrannassa – Murtomies nukahti kesken keikanVain sukkien tähden: Myymälävaras narautettiin – miehen hallusta löytyi sukkia laittomampaakin
VarkaudetVantaaPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Varkaudet
  • 24.10.17:03
    Seinäjoki

    Seinäjoella törkeä varkaus – poliisi pyytää havaintoja

  • 23.10.11:34
    Seinäjoki

    Valtaisa koruvarkaus kultasepänliikkeestä Seinäjoella – poliisi pyytää havaintoja

  • 23.10.07:57
    Taide

    Huolestuttava rikosilmiö levinnyt Ruotsista Suomeen: "Hyöty mitätön verrattuna tuhoon"

  • 22.10.20:03
    Museot

    KRP:n entinen taiderikostutkija arvioi Louvren taideryöstön motiiveja – "Tämä on nöyryytys"

  • 22.10.16:21
    Espoo

    Voro aiheutti ison sähkökatkon Espoossa