Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Inarissa useita suuria maastopaloja – pelastuslaitos: Paloalueet pysyneet yöllä ennallaan

1:26Maastopalot roihuavat Inarissa – sammutustyöt jatkuvat ainakin torstaihinSammutustyöt Inarissa jatkuvat ainakin torstaihin.
Julkaistu 11.09.2024 20:26(Päivitetty 11.09.2024 22:09)
Toimittajan kuva
Juuso Kääriäinen

juuso.kaariainen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

STT

Inarin kolme suurta maastopaloa ovat kahdessa ryppäässä Sevettijärven ja Kirakkajärven alueilla. Pelastuslaitos epäilee paloja ihmisen aiheuttamiksi, ja se haalii lisää pelastajia sammutustöihin.

Lapin pelastuslaitos tiedotti torstaiaamulla, että tilanne paloalueilla on pysynyt yön yli ennallaan. 

– Sammutustyö on yön aikana keskittynyt paloalueen vartioimiseen, eikä aktiivista sammutusta ole pimeyden aikaansaaman työturvallisuusriskin vuoksi voitu huomattavassa määrin tehdä. 

– Yön aikana on selvitetty ja korjattu kalustopuutteita ja aktiivinen sammutustyö on käynnistynyt uudelleen aamun valjettua. Myös helikopteritoiminta käynnistyy uudelleen Aslakin ja vartiolentolaivueen toimesta, pelastuslaitos tiedottaa.

Lisää pelastajia sammutustöihin

Pohjois-Pohjanmaan, Kainuun ja Lapin pelastuslaitoksilta koottu noin 20 hengen lisäresurssi saadaan paloalueille torstai-iltapäivään mennessä, jolloin kovalle rasitukselle joutunutta henkilöstöä päästään vaihtamaan. Mikäli uusia maastopaloja ei päivän aikana havaita, saataneen olemassa olevat palot lopullisesti hallintaan kuluvan vuorokauden aikana. Jälkisammutus ja jälkivartiointi kestänevät vielä vuorokausia.

Keskiviikkoillalla pelastuslaitos tiedotti, että Sevettijärven palo oli saatu rajattua. Myöskään Kirakkajärven palo ei ollut levinnyt.

Paloista kaksi syttyi keskiviikkoaamulla, ja kolmas palo syttyi Kirakkajärven lähettyvillä myöhemmin iltapäivällä.

1109 Lapin palot Inari kartta
Vahvistetuista maastopaloista kaksi on Sevettijärven alueella ja kolmas Kirakkajärven alueella.MTV, Mapcreator.io

Palopaikka on useiden yli 10 hehtaarin kokoinen alue

Sevettijärventiellä palaa noin 11 hehtaarin kokoinen alue ja Kirakkajärvellä kahdeksan hehtaaria maastoa.

Ahvenjärven ja Ahventsokan maastossa syttyneestä maastopalosta pelastuslaitos sai ilmoituksen iltapäivällä. Siellä olevan palon alue on noin 6,5 hehtaaria.

– Vartiolentolaivueen helikopteri on pyrkinyt rajaamaan paloa ilmasta käsin illan aikana ja pelastushenkilöstöä on matkalla paloalueelle, pelastuslaitos tiedotti keskiviikkoiltana.

Mahdollinen neljäs palo sijaitsee Sevettijärveltä noin kahdeksan kilometriä etelään. Alueella tehtiin savuhavainto noin puoli seitsemältä illalla.

– Tilanne on verraten huono, että paloja tulee lisää, ja se vaikeuttaa toimintaamme, sanoo Lapin pelastuslaitoksen pelastusjohtaja Markus Aarto.

Pelastuslaitos pitää todennäköisenä, että palot ovat ihmisen aiheuttamia.

– Mikään muu ei ajatuksissani selitä paloja. Nyt on ruskaliikkujia paljon. Kun tehdään nuotioita vääriin paikkoihin tai ne sammutetaan huolimattomasti, paloja tulee, Aarto toteaa.

Ukkosia, jotka voisivat selittää maastopalojen syttymisen, ei ole havaittu alueella.

Lue lisää: Inarissa sammutetaan kahta isoa maastopaloa vuorokausien ajan – Puolustusvoimia pyydetty apuun

Palot ovat hankalissa paikoissa

Palojen vuoksi Lapin pelastuslaitos kertoo haalivansa lisäresursseja palojen saamiseksi hallintaan. Pelastuslaitoksen henkilökuntaa on kutsuttu sammutustehtäviin muun muassa Kemistä asti.

– Olemme kartoittaneet lisäresursseja eri puolilta Lappia, jotta saamme käsiä lisää, Aarto sanoo.

Ainakin toistaiseksi pelastuslaitos pärjää Aarton mukaan omin voimin.

– Palot ovat hallittavan kokoisia, mutta niitä on paljon ja ne ovat huonoissa paikoissa.

Sammutustöissä on tosin avustanut kaksi helikopteria, minkä lisäksi Puolustusvoimain virka-apuosasto oli saapumassa paloalueille iltapäivällä. 

Tavoitteena on edelleen saada palot sammutettua torstaina. 

– Kunhan löydetään resurssit palojen sammuttamiseen eikä uusia paloja tule, Aarto arvioi.

Kova tuuli on haitannut sammutustöitä. Inarin kunnassa on voimassa maastopalovaroitus.

Kenenkään ei tiedetä loukkaantuneen paloissa.

Juttua päivitetty 12.9. kello 7.43 pelastuslaitoksen tiedotteella.

Oikaisu 11.9.2024 kello 23.39: Jutun päivittyessä Lapin pelastuslaitoksen pelastusjohtajan etunimi ja titteli olivat jääneet pois.

Oikaisu 11.9.2024 kello 22.43: Jutussa luki Savettijärvi, kun piti lukea Sevettijärvi.

Juttua päivitetty 11.9.2024 kello 22.18: Juttua päivitetty pelastuslaitoksen tiedotteen tiedoilla.

Lisää aiheesta:

Inarin maastopalojen jälkisammutus jatkuu – palot alkoivat nuotiostaInarin maastopalot hallinnassa – palopäälliköllä arvio syttymissyystä Inarissa sammutetaan kahta isoa maastopaloa vuorokausien ajan – Puolustusvoimia pyydetty apuun”Emme uskalla sanoa, että palo on hallinnassa” – helikopterivideo näyttää Kalajoen maastopalon karun todellisuudenKalajoen maastopalo levinnyt yhä laajemmalle alueelle – pelastusjohtaja: "Se kasvoi mielettömän nopeasti"Kalajoen maastopalo on saatu hallintaan, sammutustyöt jatkunevat päiviä: "Maasto kivikkoista, louhikkoista ja turveperäistä"
InariMaastopalotTulipalotLappiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Inari
  • 16.7.23:30
    Porot

    Poro jäi sarvistaan kiinni jouluvaloihin

  • 7.7.14:32
    Rikos

    Rajajääkäreiksi koulutettavia seisotettiin hyisessä vedessä ja pantiin kannattelemaan turhaa taakkaa – tällainen tuomio tuli

  • 25.3.16:58
    Liikenneonnettomuudet

    Kuolonkolari Inarissa: Mies kaatui tielle – 20 sekuntia myöhemmin nainen törmäsi, uhri raahautui kymmeniä metrejä

  • 11.1.18:47
    Poliisi

    Rukkaset saanut kosija pisti hyrskynmyrskyn

  • 23.12.202417:06
    Lappi

    Veren tahrima talven ihmemaa: Rekikoirien kohtelu järkytti unelmatöihin Lappiin tulleen Bethin