Suomen metsiä ei olla kaappaamassa Keski-Euroopan hiilinieluksi, toteaa ilmastopaneelin puheenjohtaja Markku Ollikainen.
Ilmastopaneelin Ollikaisen mielestä julkisuudessa käyty keskustelu EU:n metsästrategiasta on ollut pahasti vääristynyttä.
– Jos mietitään Eurooppaa, niin suurin metsänielu on Saksalla, toiseksi suurin Puolalla, sen jälkeen löytyy Ranska, Ruotsi, Italia, Espanja ja sitten Suomi, listaa Ollikainen.
Kristillisdemokraattien Sari Essayahin mukaan EU:ssa yritetään tehdä metsävallankaappausta. SuomiAreenan eilisessä puheenjohtajantentissä keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi oli samoilla linjoilla.
Ollikaisen mukaan tuollainen näkemys ei kuitenkaan perustu tosiasioihin.
– Puheet siitä, että Keski-Eurooppa ottaa Suomen nielun laskeakseen päästöjä ei vaikuta faktojen valossa laisinkaan oikealta. Toki ollaan suurimmasta päästä, Ollikainen sanoo.
Metsästrategiasta käyty keskustelu ei saa Ollikaiselta muutoinkaan kehuja.
– Ilmaston osalta se on ollut täysin irti faktoista.
Ollikainen ei myöskään pidä uskottavana väitettä, jonka mukaan EU ottaisi jatkossa täysin näppeihinsä Suomen metsäpolitiikan.
– Kansallinen metsäpolitiikka pysyy maiden omissa hanskoissa. Voi kuitenkin tulla yhteisistä EU-linjauksista tulevia asioita. Niitä on nytkin. EU:n sormet näkyvät siellä täällä kansallisessa metsäpolitiikassa.


