Ilkka Koivisto: Villieläimiä ei kannata pelätä
Luonnossa liikkumiseen liittyy riskejä, mutta loppujen lopuksi vaaratilanteisiin joutuminen on hyvin epätodennäköistä, sanoo biologi ja filosofian tohtori Ilkka Koivisto.
Luontoharrastusta ei kannata hylätä karhun kohtaamisen pelossa. Korkeasaaren johtajana sekä Luontoillan nisäkäsasiantuntijana toiminut Ilkka Koivisto sanoo suurimman riskin sijaitsevan hakkuuaukeilla.
– Tällä hetkellä todennäköisin riski, jonka luonnossa voi kohdata, on nilkan nyrjäyttäminen avohakkuilla. Epätasaisessa maastossa voi loukkaantua pahemminkin. Toinen riski on eksyminen, Koivisto toteaa.
Luontoasiantuntija kehottaa vanhempiaan totuttamaan lapset luonnossa liikkumiseen jo pienestä pitäen, sillä se kehittää tasapainoa.
– On paljon keski-ikäisiä ja vähän vanhempia ihmisiä, joiden on ollut hyvin vaikeaa opetella liikkumaan maastossa, koska he eivät ole harrastaneet sitä lapsena.
Harva kohtaa karhun
Jos suurin riski liittyykin epätasaiseen maastoon, kannattaako eläimiä pelätä ollenkaan?
– Eläimiin liittyvät riskit ovat hyvin pieniä. Liikenteessä kohtaa paljon enemmän vaaratilanteita kuin luonnossa. Liikenteessä ihminen liikkuu päivittäin. Maasto taas on ihmisille tuntemattomampi, joten pelot kumpuavat siitä.
Vaikka metsäretkellä karhun kohtaaminen on epätodennäköistä, aiheuttavat karhut toisenlaisia ongelmia.
– Asutuskeskuksien tuntumaan asettuneet karhut ovat kuitenkin todellinen ongelma.
Hankaluuksien sattuessa kumppaniakin tärkeämpi apu on matkapuhelin. Luonnossa Koivisto pitää matkapuhelinta mukana, oli hän liikkeellä sitten yksin tai kaverin kanssa.
Studio55/Tuuli Lindgren
Uusimmat
-
07:31
Miten puoluejohtajat kommentoivat hallitusneuvotteluja? Suora lähetys Säätytalolta kello 8
-
07:23
Tunnistatko erilaiset valmistujaislakit? Testaa tietosi kinkkisessä kuvavisassa
-
07:02
Veikkausliigaseura pelastautui täpärästi syksyllä, vapaapudotus jatkuu edelleen – näin seurapomo vastaa
-
06:44
Supertähti jatkoi huippuvirettään – Denver vei ensimmäisen NBA-finaalin
-
06:29
Joakim Kemell säkenöi Pohjois-Amerikassa – 19-vuotias nuorukainen hienossa maalivireessä
-
06:29
Senaatti hyväksyi Yhdysvaltain velkakaton nostamista koskevan sopimuksen
-
06:29
Miksi viherkasvin lehdet ruskettuvat? Floristi kertoo
-
06:20
Kun erityisoppilas Sarband Rashed sai ylioppilaskokeiden tulokset, hän alkoi itkeä: "Jes mä valmistun!"
-
06:11
Historiallinen käänne pääkaupunkiseudulla: omistusasuminen maksaa jo yhtä paljon kuin vuokraaminen – tämä on ratkaiseva korkoraja
-
06:02
Tapparan tähtipelaaja pitää SM-liigan ratkaisua katastrofina – tykittää suoraa puhetta MTV Urheilulle: "Siellä on liian monta suojatyöpaikkaa"
-
05:53
Pirkanmaalaista miestä syytetään kymmeniin alaikäisiin kohdistuneista seksuaalirikoksista – käräjäoikeus antaa tuomion
-
05:49
Vuokralaisen sopimus irtisanottiin ja kohta alakertaan tulvi vettä – vuokranantajaa odotti hämmentävä näky
-
05:33
Sveitsin parlamentin alahuone torppasi sveitsiläisvalmisteisten aseiden toimittamisen Ukrainalle – MTV seuraa sotaa
-
05:32
Kolmekymppinen Tania esiintyi rescue-koirien pelastajana, sitten karut epäilyt paljastuivat – etsintäkuulutettu koko Euroopassa
-
23:43
Presidentti Biden kaatui ilmavoimien valmistujaisseremoniassa
-
23:26
Yksi ihminen kuoli henkilöauton ja raskaan ajoneuvon kolarissa Parikkalassa
-
23:14
Stoltenberg: Putin teki virheen aliarvioidessaan Ukrainaa ja Natoa – MTV seurasi sotaa
-
22:56
Alkoholin vaikutus ajokykyyn ei ole selvää kaikille – osalla kammottava virhekäsitys
-
22:53
Mika Tommola tutustui purjekoululaiva USCGC Eagleen – "Onko tämä laivan keula vai pyrstö"
-
22:03
Cristal Snow on ollut sinkkuna 19 vuotta: "Olen vuosi vuodelta sulkeutunut enemmän"
-
Lataa lisää