Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

IL: Porin mysteerimurhajutussa alettu epäillä henkirikosta vasta myöhemmin

Lehtikuva
Julkaistu 20.02.2016 22:19(Päivitetty 22.02.2016 14:38)

MTV UUTISET

Helmikuun alussa vangittiin 33-vuotias suomalaismies todennäköisin syin murhasta epäiltynä. Hänet on jo päästetty vapaaksi tutkintavankeudesta, mutta hän on jutussa edelleen ainut epäilty.*

Iltalehti kertoo tänään, että juttua tutkittiin aikoinaan normaalina kuolemansyyntutkintana, eli siihen ei epäilty liittyvän rikosta.

– Silloin ei ollut näitä tietoja käytössä, mitä nyt on mahdollisesti käytössä, rikosylikomisario Teijo Ristola sanoi Iltalehdelle.

Mies on kotoisin Porin läheltä. Epäilty henkirikos on tapahtunut yli 10 vuotta sitten, mutta aiemmin sitä käsiteltiin tavallisena kuolemansyyntutkintana. Tapaus ei myöskään ole ollut aiemmin esillä mediassa.

– Tapahtuman osalta tuli uutta tietoa ja suoritimme määrättyjä tarkistuksia. Päädyimme siihen, että tapauksessa on syytä epäillä henkirikosta, Ristola kommentoi Iltalehdelle.

Rikoksen epäillään tapahtuneen Porin alueella, mutta poliisi ei ole vielä vahvistanut tietoa.

Murhasta epäilty mieshenkilö on aiemmin ollut naimisissa televisiosta tunnetun suomalaisnaisen kanssa ja heillä on yksi yhteinen lapsi.

*Juttua muokattu 22.2. kello 14:36: Tieto vangitsemisesta julkaistu MTV:n uutisten sivuilla jo aiemmin. Juttuun lisätty tieto epäillyn vapauttamisesta.

Lisää aiheesta:

Taas takaisku poliisille Raaseporin henkirikostutkinnassa – jo toinen epäilty jätettiin vangitsemattaMiestä epäillään ex-puolisonsa murhasta Pasilassa – vahingoitti itseään teon jälkeenMTV:n tiedot: Hämeenlinnan murhasta epäilty surmasi ex-tyttöystävänsä ja sen jälkeen itsensäUutta tietoa Kaarinan henkirikoksesta: Tapauksessa useita murhaan viittaavia elementtejä – "Kovan työn vaihe menossa"Yllätyskäänne vanhassa murhajutussa: Epäilty vapautettiinPoliisi tutkii vanhaa murhaa Porissa - vangittuna 33-vuotias mies
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 17:33
    Väkivalta

    Väkivaltainen välikohtaus helsinkiläiskoulussa – kaksi ulkopuolista pahoinpitelivät oppilaan

  • 17:17
    Helsinki

    "Tuli huono olo": Asunnon miehellä rikostaustaa – tämä Helsingin parveketurmasta tiedetään

  • 17:15
    Ihmiskauppa

    Useita syytteitä poikkeuksellisessa ihmiskauppajutussa – epäilty esitti parisuhdetta etsivää liikemiestä

  • 15:49
    Poliisi

    Valtion koulukotien epäillyt virkarikokset syyteharkintaan

  • 15:01
    Vantaa

    Poliisilla iso operaatio Vantaalla – kestänyt tunteja