Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

IL: VR poisti passittomat ukrainalaispakolaiset junasta

VR on kertonut aikaisemmin, että ukrainalaiset saavat matkustaa Ukrainan passilla maksutta junissa.
VR on kertonut aikaisemmin, että ukrainalaiset saavat matkustaa Ukrainan passilla maksutta junissa. Tomi Natri/All Over Press
Julkaistu 05.08.2022 18:52
Toimittajan kuva

Inka Jurkka

inka.jurkka@mtv.fi

Pakolaisina Ukrainasta Suomeen saapuneet äiti ja tytär heitettiin junasta ulos Lahdessa, kertoo Iltalehti.

VR poisti perjantaina junasta kaksi ukrainalaispakolaista, jotka olivat saapuneet perjantaiaamuna Tallinnasta Helsinkiin ja jatkaneet matkaansa Helsingin rautatieasemalta. Suomeen saapuneet äiti ja tytär olivat matkanneet jo useamman päivän.

Junaan Helsingissä heitä oli auttamassa helsinkiläinen vapaaehtoistyöntekijä Petri Kauhanen, joka kertoo Iltalehdelle, ettei ukrainalaisilla ollut matkalippuja, sillä VR on aikaisemmin kertonut, että ukrainalaiset voivat matkustaa Ukrainan passilla maksutta VR:n junissa. 

Kauhasen lisäksi kaksi muuta henkilöä oli auttanut pakolaisia ja heidän matkatavaroitaan junaan. Kauhanen kertoo Iltalehdelle saaneensa ikävän puhelun Lahdesta. 

– Heidät oli tavaroineen heitetty ulos junasta Lahden asemalle.

Kauhanen oli jälkeenpäin saanut tietää, että äidillä ja tyttärellä ei ollut passeja, mutta heillä oli kuitenkin henkilökortit sekä muita asiakirjoja kansalaisuuden todistamista varten. Kauhasta kummastutti, miksi VR:lle ei riitä kansalaisuuden todistaminen esimerkiksi henkilökortilla.

Kauhanen kertoo Iltalehdelle ajaneensa Lahteen ja ostaneensa ukrainalaispakolaisille junaliput perille asti sekä tehneensä reklamaation VR:lle.

VR pahoittelee tilannetta

VR:n operatiivisen päällikön Jaakko Rantalan mukaan tilanteessa on tapahtunut VR:n puolelta arviointivirhe. 

– Tilanteessa on ollut konduktöörillä epäselvyyksiä kansallisuudesta, ja valitettavasti on päädytty siihen, että heidät (ukrainalaispakolaiset) on poistettu junasta. Olemme siitä hyvin pahoillamme, Rantala kertoo Iltalehdelle.

Rantalan mukaan ukrainalaiset voivat todistaa kansalaisuutensa myös muilla tavoin kuin passilla, esimerkiksi henkilökortilla tai matkustusasiakirjoilla. 

Lue myös: Kenen syy on, jos juna on myöhässä? VR vastaa matkustajien valituksiin kaukoliikenteestä

Lisää aiheesta:

Onko oikein, että rettelöivä faniporukka saa törkyilemällä privaattivaunun? Näin vastaa VRPyörätuolilla liikkuva Silja ei päässyt junaan rikkinäisen hissin takia – joutui matkustamaan puolitoista tuntia vaihtaakseen raidettaYöjunat myöhässä jopa puoli vuorokautta – Risto kritisoi tiedotuksen puutetta: "Olemme saaneet yhden ainoan kuulutuksen"Jan odotti Helsingin rautatieasemalla ruusu kädessään morsiantaan Pietarista: "Tämä oli ainoa tapa päästä EU:hun"Järjestyksenvalvojat painoivat tummaihoisen pojan maahan ja alkoi somemyrsky, johon osallistuivat julkkiksetkin – HSL ei näe toiminnassa rasismia: "Nuori oli täysin yhteistyökyvytön"Aamuposti: Lasten akku loppui – VR katsoi liputtomiksi ja heitti junasta sateeseen
VRUkrainan sotaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

VR
  • Eilen10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 30.10.13:49
    Politiikka

    Ministeri Ranne: Tunnin junasta voi tulla sopu pian

  • 21.10.09:44
    Junat

    Junaliikenne Oulun ja Rovaniemen välillä poikki

  • 17.10.14:36
    Digitalisaatio

    VR laseroi junien ikkunat sitkeän ongelman poistamiseksi

  • 17.10.10:48
    Henkirikokset

    VR:n junan ravintolavaunussa puukotus – miehelle hengenvaaralliset vammat