Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisia kohti ammuttiin takaa-ajotilanteessa Pirkanmaalla – operaatioon hälytettiin myös armeijan panssariajoneuvo

Takaa-ajo eteni Sastamalan kautta Huittisiin.
Takaa-ajo eteni Sastamalan kautta Huittisiin.MTV Oy
Julkaistu 16.09.2017 21:34(Päivitetty 16.09.2017 23:00)

MTV UUTISET - STT

Pirkanmaalla on ollut illan aikana iso poliisioperaatio, jossa poliisia kohti ammuttiin useita kertoja. Asiasta tiedottaa Sisä-Suomen poliisilaitos.

Poliisi sai kello 18.06 tehtävän, jonka mukaan valtatietä 12 Tampereen suuntaan ajoi epäilty rattijuoppo. Poliisi lähti ottamaan autoa kiinni ja tavoitti sen Nokialla.

Sisä-Suomen poliisin mukaan autosta ammuttiin heti poliiseja kohti. Henkilöauto pakeni Nokialta poliisia edelleen Sastamalaan ja Huittisiin ja oli hetkittäin kateissa. Poliisia kohti ammuttiin useita kertoja myös takaa-ajon aikana.

Ampujaksi epäilty mies on poliisin mukaan saatu kiinni Huittisissa. Poliisi joutui käyttämään tilanteessa ampuma-asetta. Epäilty on haavoittunut, ja hänet on kuljetettu sairaanhoitoon. Myös auton kuljettaja on otettu kiinni.

Operaatioon osallistui useita poliisipartioita – valtatie 12 edelleen poikki

Huittisten poliisioperaatioon osallistui useita Sisä-Suomen ja Lounais-Suomen poliisilaitosten partiota. Poliisi pyysi illan aikana liikkuneen poliisioperaation tueksi virka-apuna lisäksi Puolustusvoimilta panssaroidun ajoneuvon.

Poliiseja ei loukkaantunut tilanteessa.

Valtatie 12 on edelleen suljettu Äetsän ja Huittisten välillä tapahtuman takia.

Poliisi ei kommentoi tapahtumia tarkemmin tässä vaiheessa tutkinnallisista syistä.

Poliisi tiedottaa asiasta seuraavan kerran huomenna sunnuntaina kello 10 mennessä.

Lisää aiheesta:

Poliisin jättioperaatio Virroilla: Kyseessä oli henkirikos ja henkirikoksen yritys Raju takaa-ajo Lempäälässä! Henkilöauton kuljettaja avasi tulen poliiseja kohti – ammuttiin kuoliaaksiMiestä ja naista vaaditaan vangittavaksi lauantain takaa-ajosta – epäillään murhan yrityksestäPoliisi jatkaa takaa-ajotilanteen tutkintaa – yksityiskohdista ei kerrottuTie 12 avattu liikenteelle hurjan takaa-ajon jälkeen – poliisia kohti ammuttiin useita kertojaHelsingissä hurja takaa-ajo: Useita poliisipartiota jahtasi pakenevaa autoa – "Aiheutti vaaraa muille"
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 05:16
    Rikospaikka

    Tämä murha Ylöjärvellä on yhä selvittämättä – naisystävä tuomittiin käräjillä, mutta hovi vapautti: "Muuta epäiltyä ei ollut"

  • Eilen21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • Eilen19:29
    Räjähdykset

    Poliisi: Joroisten räjähdyksen syynä mahdollisesti hitsauskaasu – "Se pakettiauto on ihan irto-osina"

  • Eilen16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta

  • Eilen06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? – MTV:n rikostoimittajat vastaavat