IL: Purran mukaan suurituloisille eläkeläisille ei olekaan tulossa veroalea

10:03imgMTV:n Uutisextran vieraana perussuomalaisten johdossa jatkava Riikka Purra
Julkaistu 14.06.2025 15:29

MTV UUTISET – STT

Myös pääministeri on samoilla linjoilla.

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) sanoo Iltalehdelle, että suurituloisille eläkeläisille ei sittenkään ole tulossa veroalea, kun hallituksen päättämät tuloveron kevennykset ajetaan läpi.

Purra sanoo lehdelle, että hallituksen tarkoitus ei ollut suosia suurituloisia eläkeläisiä.

Veronmaksajain Keskusliiton laskelmien mukaan hallituksen alkuperäinen verokevennys ei juuri hyödyttäisi pienituloisia eläkeläisiä. Hyötyjiä olisivat tiettyjen tuloluokkien suurituloiset eläkeläiset.

Iltalehden mukaan hallitus valmistelee esitystä lausunnolle vielä kesäkuun aikana.

Purran mukaan hallituksen tahtotila asiassa on selvä, kun myös pääministeri Petteri Orpo (kok.) on ottanut asiaan kantaa samassa hengessä.

Hallitus haluaa alentaa marginaaliveroja, koska työnteon ja yrittämisen kannustimia halutaan parantaa. Eläkeläisten kohdalla marginaaliveron alentamisella ei olisi juuri tällaisia kannustinvaikutuksia.

Lue lisää: HS-gallup: Orpon hallituksen suurituloisia suosineille veronkevennyksille keppiä

2:36imgRiikka Purra jatkaa perussuomalaisten johdossa.

Tuoreimmat aiheesta

Verot