Torstain Toto4-kierros ravataan Kouvolassa. Kohdelähtöinä ravataan kolmevuotiaiden lämminveristen Kymenlaakso-ajon karsinnat.
Kymenlaakso-ajo ravataan muista suurkilpailuista poiketen volttilähetyksellä. Perusmatkalta starttaavat enintään 5000 euroa urallaan tienanneet ravurit. 20 metrin takamatkalta lähtevät yli tuon summan urallaan juosseet.
Yksi takamatkalta karsinnoissa starttaava on Juha Utalan ohjastama ja valmentama Piece Of Rock, jonka emä Piece By Piece oli jo aikanaan Utalalla valmennuksessa. Myös varsa syntyi Utalan talliin vuonna 2014.
- Television välityksellä seurasin orin syntymää, kun se tähän maailmaan tupsahti, Utala naurahtaa.
- Vaikea siitä oli sanoa mitään heti tuoreeltaan. Ensimmäisen kerran kun ajoin sillä, niin silloin aloin aavistella, että tämä voisi olla juoksija. Sen ravi oli todella helppoa kuten emällä. Luulen, että tämä on kuitenkin jopa kovempi ja vauhtikestävämpi kuin emänsä.
Ori kilpaili kerran jo kaksivuotiaana. Uran avauskilpailussa hevonen sijoittui neljänneksi laukan rasittamana.
- Se startti miellytti minua, vaikka ori laukkasi. Silloin näin, että tässä on jotain hyvää.
Täyttänyt odotukset
Kolmevuotiskaudella ravi on maistunut, ja sitä myöten tulosta on tullut. Ori sijoittui kolmanneksi vuoden pääkilpailussa Kriteriumissa ansaiten 33 750 euroa.
