Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ihminen läpivalaistiin vahingossa - näin vaarallista se on

Säteilyturvakeskuksen mukaan läpivalaisussa ihminen saa saman säteilyannoksen kuin normaalista taustasäteilystä muutamassa päivässä.
Säteilyturvakeskuksen mukaan läpivalaisussa ihminen saa saman säteilyannoksen kuin normaalista taustasäteilystä muutamassa päivässä.
Julkaistu 14.01.2015 15:05

MTV UUTISET

Säteilyturvakeskuksen mukaan henkilön läpivalaisussa saama säteilyannos on hyvin pieni.

Tulli tiedotti Helsingin Länsisatamassa viime lauantaina sattuneesta tilanteesta, jossa raskaan liikenteen ajoneuvosta löytyi ihminen, joka huomattiin vasta läpivalaisun jälkeen. Henkilö oli piiloutunut ajoneuvon ohjaamoon, kuljettajan makuutiloihin. 

Säteilyturvakeskuksen ylitarkastaja Eero Oksasen mukaan läpivalaistulla henkilöllä ei ole syytä huoleen, sillä hänen saama säteilyannos on hyvin pieni.

– Se vastaa noin neljän viiden päivän säteilyannosta, jonka saa taustasäteilystä normaalistikin. Ei tarvitse mitään hoitoa, koska säteilyannos on niin merkityksetön.

– Varmaan luokkaa kymmenen kertaa pienempi kuin normaali keuhkoröntgenkuvauksessa saatu annos, Oksanen lisää.

Ylitarkastajan mukaan vastaavat tilanteet ovat Suomessa hyvin harvinaisia. Aina ennen läpivalaisua kuljettajalta kysytään, onko autossa muita henkilöitä. Tullin mukaan kuljettaja ei ollut ilmoittanut, että autossa olisi matkustajia.

– Käytännössä ihmisen pitäisi joutua läpivalaistuksia satoja tai tuhansia kertoja, vasta sitten se alkaisi olla terveydelle vaarallista.

Lisää aiheesta:

Tullin uudella laitteella huumeet voidaan nähdä kehon sisältäSuomeen saapui viime viikolla laivalla yli 6000 ammattikuljettajaa, joilta ei vaadittu koronatestiä – matkustajat hämillään, miten ja ketkä Suomeen pääsevätEurajoella romumetallin seasta löytyi mahdollinen säteilylähde, mitatut tasot mataliaRadioaktiivista sotkua siivotaan yhä STUKissa – "Hankalaa ainetta, imurista vain haittaa"STUK joutuu puhdistamaan saastuneen autotallin: "Kuin mikä tahansa siivoustyö"STUKin johtaja cesiumhavainnosta: Säteilyn lähdettä etsitään yhä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:56
    Kadonneet

    Nuori kadoksissa Hämeenlinnassa – ei pysty kommunikoimaan puhumalla

  • 19:45
    Liikenneonnettomuudet

    Mopoauto ja henkilöauto kolaroivat Seinäjoella

  • 18:37
    Kotimaa

    Suomi alkaa ostaa Ukrainalle aseita Yhdysvalloista

  • 18:31
    Lumi

    Ensilumi on tänä vuonna huomattavan myöhässä – tilanne voi kuitenkin muuttua hyvin pian

  • 18:26
    Alexander Stubb

    Stubb poseerasi yhteiskuvissa ja lohdutti koululaisia Mikkelissä: "Se on sellainen tyyppi, joka päättää"