Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

I-P: Vuokratyöntekijä ohjeistettiin työntämään käsi myllyyn – sormet silpoutuivat

VUokratyöntekijän sormia laikaantui osittain irti myllyssä. Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi esimiehet.
VUokratyöntekijän sormia laikaantui osittain irti myllyssä. Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi esimiehet.Lehtikuva
Julkaistu 19.09.2025 14:17
Toimittajan kuva
Leo Kirjonen

leo.kirjonen@mtv.fi

Laihian Mallas tuomittiin yhteisösakkoon työturvallisuuden laiminlyönneistä.

Valssimylly leikkuri silpoi vuokratyöntekijän sormia Laihialla vuonna 2022. Aiheesta uutisoi Ilkka-Pohjalainen.

Seitsemän kuukautta Laihian Mallas Oy:ssä työskennellyt vuokratyöntekijä oli ohjeistettu poistamaan mallaspaakkuja valssimyllystä laitteen ollessa käynnissä. Ohjatulla tavalla toimiessaan, työntekijän hiha tarttui koneeseen ja veti käden sisään. Miehen oikeasta kädestä leikkaantui sormia osittain irti.

Valssimyllyä käytetään esimerkiksi viljan jauhamiseen sekä litistämiseen.

Pohjanmaan käräjäoikeus katsoi, että yhtiö ja esimiehet olivat vastuussa turmasta. Syyttäjä syytti kahta esimiestä sekä toimitusjohtajaa työturvallisuusrikoksesta ja vammantuottamuksesta.

Käräjäoikeus hylkäsi syyteet toimitusjohtajan osalta, mutta esimiehet tuomittiin 20 päivän päiväsakkoon, joka on noin  heidän tuloillaan 1200 euroa.

Lisäksi yhtiölle määrättiin 20 000 euron yhteisösakko.

Oikeus ei myöskään uskonut selvitystä siitä, miksi vaadittavia teknisiä suojauksia ei pystynyt rakentamaan ja turvallisuus taattiin perehdytyksellä.

Tuomio ei ole lainvoimainen.

Lisää aiheesta:

Työntekijä kiipesi tukemattomille tikkaille ja putosi 2,5 metristä – työnantajalle tonnien sakotLeipomotyöntekijän sormet vahingoittuivat taikinakoneen terään – toimitusjohtajalle ja esimiehelle sakot vakavista työturvalaiminlyönneistäRuohonleikkuri kaatui työntekijän päälle, seurakuntaa syytetään kuolemasta – syyttäjä: esimiehet eivät puuttuneet, vaikka laitetta käytettiin vaarallisestiTyöntekijä menetti sormensa lihasekoittimeen – HKScanille 60 000 euron yhteisösakkoTyöntekijän käsi kietoutui poran ympärille, suojan osa oli puuttunut pitkään – perävaunuja valmistava yritys sai messevät sakotSahalahden Broiler sai sakkoja työturvallisuusrikoksesta – työntekijän opastus työhön laiminlyötiin
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:45
    Huumeet

    Miten Suomen huumeongelma ratkaistaan? Asiantuntija iskee tiskiin neljä asiaa

  • Eilen20:40
    Alexander Stubb

    Stubb YK:n ilmastokokouksessa: "Pessimisti ei koskaan tule ratkaisemaan ilmastokriisiä"

  • Eilen20:34
    Muutosneuvottelut

    Hyvän tuloksen tehnyt Metso vähentää Suomesta 43 työntekijää

  • Eilen20:15
    Petteri Orpo

    Eksistentiaalinen uhka huulilla eduskunnan kyselytunnilla – "On todellakin ymmärretty"

  • Eilen19:10
    Vammaiset

    Vammaispalvelulain säännös etenemässä