Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hyvinvointialueilla pulaa yliopistokoulutetuista ammattilaisista

Hyvinvointialueilla on vaikeuksia saada riittävästi koulutettuja ammattilaisia avoimiin tehtäviin
Hyvinvointialueilla on vaikeuksia saada riittävästi koulutettuja ammattilaisia avoimiin tehtäviinStr / Lehtikuva
Julkaistu 19.04.2024 09:17

MTV UUTISET – STT

Hyvinvointialueilla oli viime lokakuussa täyttämättä lähes 2 200 sairaanhoitajan ja 2 400 lähihoitajan tehtävää, selviää tuoreesta kyselystä.

Hyvinvointialueilla on vaikeuksia saada riittävästi koulutettuja ammattilaisista avoimiin tehtäviin. Suhteellisesti eniten pulaa on yliopistokoulutuksen saaneista ammattilaisista, kuten sosiaalityöntekijöistä, puheterapeuteista ja psykologeista.

Asia selviää Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n tuoreesta kyselystä. Siinä selvitettiin hyvinvointialueiden täyttämättömiä tehtäviä yhden päivän aikana viime lokakuussa.

Lastensuojelussa vajaus sosiaalityöntekijöistä on erityisen vaikea, sillä lokakuussa täyttämättä oli lähes joka viides tehtävä. Puheterapeuttien tehtävistä auki oli joka kuudes. Psykologien paikkoja oli hieman vähemmän avoinna kuin puheterapeuttien.

– Sosiaali- ja terveyspalveluissa on kärsitty henkilöstöpulasta jo pitkään. Työvoimapulan juurisyy on se, ettei ammattilaisia kouluteta riittävästi suhteessa palveluiden kysyntään, sanoo KT:n pääekonomisti Juho Ruskoaho tiedotteessa.

Lääkäripula pahentunut vuosien kuluessa

Lukumäärällisesti eniten pulaa oli sairaanhoitajista ja lähihoitajista. Hyvinvointialueilla arvioitiin lokakuussa, että täyttämättä on lähes 2 200 sairaanhoitajan ja 2 400 lähihoitajan tehtävää.

– On huomattava, että yksityiset palveluntuottajat vastaavat suuresta osasta ikääntyneiden palveluita. Siksi hoitajapula ei näy tässä kyselyssä koko voimallaan, Ruskoaho sanoo.

Julkisen alan eläkevakuuttajan Kevan vuonna 2023 julkaiseman selvityksen mukaan koko Suomeen tarvittaisiin yli 16 600 uutta sairaanhoitajaa. Lähihoitajia arvioitiin puuttuvan 8 800.

KT:n kyselyn mukaan lääkäripulaa on sekä perusterveydenhuollossa että erikoissairaanhoidossa. Tehtävistä täyttämättä oli noin joka kahdeksas. Ruskoahon mukaan lääkäripula on pahentunut järjestelmällisesti vuosi vuodelta. Pulaa on myös hammaslääkäreistä, erityisesti perusterveydenhuollossa.

Kyselyn muita kuin lääkäreitä ja hammaslääkäreitä koskevaan tiedusteluun vastasi 13 hyvinvointialuetta. Lääkäreitä koskevaan kyselyyn vastasi 17 aluetta, mutta niistä osa raportoi vain erikoissairaanhoidon tilanteen.

Lue myös: STM: Jokaisella hyvinvointialueella säilyy keskussairaala, jossa voidaan hoitaa synnytyksiä

Lisää aiheesta:

KT: Lääkärivaje on kasvanut – yli tuhat tehtävää täyttämättäTyövoimapula riivaa hyvinvointialueita – oleellisista osaajista kova pulaTehy varoittaa: "Ennätysmäisen vakava" hoitajapula kesällä – hoitajia houkutellaan ylitöihin rahallaKeva: Suomessa lähes 17 000 sairaanhoitajan vaje – hoitajapula kaksinkertaistui kahdessa vuodessaKunnilla hankaluuksia saada työvoimaa: "Osaajapula on syventynyt merkittävästi"Terveyskeskusten lääkärivajeessa isot alueelliset erot – ”Terveyskeskustyö koetaan kuormittavaksi”
KoulutusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koulutus
  • Eilen15:43
    SDP

    SDP:n helsinkiläisvaltuutettu on liioitellut koulutustaan – ”En sano, että minulla on joku roskistutkinto”

  • 24.10.22:32
    Opiskelu

    "Maailman onnellisin opiskelija" – Oulun yliopistossa ainutlaatuista kurssitarjontaa

  • 15.10.20:32
    Viiden jälkeen

    Suomalainen tutkimus paljastaa: Kalaöljystä hyötyvät myös terveet

  • 14.10.19:51
    Helsinki

    Yleltä paljastus Rosebud-kohusta: Rehtorille kymppitonnilla kriisikoulutusta

  • 13.10.19:18
    Ammattikoulu

    Oppivelvollisuus nostettiin 18 vuoteen – tuhannet nuoret jättävät edelleen ammattiopinnot kesken