Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hyundai-kuljettaja Huttusella selkeä suunnitelma MM-ralliin

1:13Ott Tänak ajoi voittoon Argentiinassa
Julkaistu 17.05.2018 11:17
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Hyundain kehitysohjelmaan kuuluva Jari Huttunen kohtaa uuden haasteen tulevana viikonloppuna, kun kauden kuudes MM-ralli ajetaan Portugalissa.

Pääkuvan videolla kuvaa MM-sarjan edellisestä kisasta, huhtikuun lopussa ajetusta Argentiinan rallista.

Huttunen on ajanut tällä kaudella kaksi kilpailua Hyundai i20 R5 -autolla. Sekä Ruotsissa että Meksikossa Huttunen kärsi ongelmista, ja molemmista ralleista taskuun jäi kuudes sija WRC2-luokassa.

Portugalin sorilla kiuruvetinen hakee kauden ensimmäistä kunnon onnistumista, johon hänellä on selkeä suunnitelma.

- Uskon, että sijoitus on hyvä, jos saamme ajettua puhtaan rallin ilman ongelmia. Tänä vuonna meillä ei ole ollut yhtäkään puhdasta rallia, Huttunen sanoi kisan aattona MTV Sportille.

LUE MYÖS: Toyotan suomalaiskuskeilla vahva luotto Leijoniin – "Ainakin finaalissa ollaan"

Huttunen ei ole kilpaillut aiemmin Portugalin MM-osakilpailussa. Suomalaislupaus antaa tasoitusta kokeneemmille kilpakumppaneilleen, sillä ralli ei ole juurikaan muuttunut viime vuodesta.

- Sitä tässä harmiteltiinkin, että kun olisi ollut edes nuotittamassa täällä viime vuonna. Sekin olisi helpottanut paljon. Mutta kerta se on ensimmäinenkin, Huttunen naurahti.

Skoda-kuljettajat ovat dominoineet WRC2-luokkaa tänäkin vuonna. Hyundai on keskittynyt R5-luokituksen autonsa kehitykseen, mutta eroa on vielä kärkeen.

- Se on selvää, että täällä on vaikeaa ajaa kärkisijoista, mutta ehkä olemme päässeet pienen askeleen lähemmäksi Skodaa. Uskon, että meillä on hyvä moottori, mutta ajettavuutta pitää saada parannettua entisestään, Huttunen sanoi.

Portugalin MM-ralli starttaa torstai-iltana lyhyellä yleisöerikoiskokeella.

Lisää aiheesta:

Teemu Suniselta vaaditaan onnistumista – "Tuloksemme eivät vastaa auton suorituskykyä"Jari Huttunen kuuli positiivisen huhun heti voittokisansa jälkeenJari-Matti Latvala linjasi maltillisen tavoitteen Suomen MM-ralliinSuninen antaa tasoitusta WRC-kilpatovereilleen – "He ovat päässeet koeponnistamaan"Mestarikuski Ogierilta kehuja suomalaistoivolleRallin suomalaislupauksella hurja tavoite MM-sarjaan
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen09:12
    MM-ralli

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • 1.11.10:53
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • 1.11.08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • 31.10.19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • 31.10.12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"