Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asutko sinä kunnassa, joka kuuluu asuntomarkkinoilla riskiryhmään? Hypo listasi Suomen parhaat ja huonoimmat paikkakunnat

2:09Nämä kunnat pärjäävät parhaiten Hypoteekkiyhdistyksen tekemässä asuntomarkkinaluokituksessaNämä kunnat pärjäävät parhaiten Hypoteekkiyhdistyksen tekemässä asuntomarkkinaluokituksessa.
Julkaistu 23.02.2021 00:01
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Hypoteekkiyhdistys ennustaa asuntojen hintojen nousevan tänä vuonna 1,5 prosenttia koko maassa. Pääkaupunkiseudulle odotetaan jopa 4 prosentin nousua.

Katsauksensa yhteydessä Hypoteekkiyhdistys julkaisi alueellisen asuntomarkkinaluokituksen.

Hypoteekkiyhdistyksen luokituksessa kuntien saama arvosana perustuu 19 muuttujaan, jotka kuvaavat muun muassa alueen asuntojen hintakehitystä ja kauppamääriä.

Lisäksi mukana on vähemmän käytettyjä mittareita, kuten alueen rikostilastoja sekä kuntakohtaisia koronalukuja.

– Usein asuntomarkkinoilla katsotaan liiaksi pelkkää hintakehitystä. Asuntoluottoluokitus  sisältää väestökehitykseen ja koulutusrakenteeseeen liittyviä muuttujia ja pyrkii näkemään myös piilossa olevia trendejä,  jotka määrittelevät asuntomarkkinoiden kehitystä tulevaisuudessa, Hypoteekkiyhdistyksen nuorempi ekonomisti Juho Keskinen kertoo.

Lue myös: Omakotirakentamisen suosio räjähti – talokauppojen määrä kasvoi viime vuoden loppupuolella roimasti: "Alan tekijät vain myhäilevät"

Yksi Hypoteekkiyhdistyksen luokituksen käyttämistä mittareista on kauppa-, hallinto-, oikeustieteiden ja tekniikan alalta valmistuneiden korkeakoulutettujen osuus kunnan 15 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Hypoteekkiyhdistyksen mukaan korkeastikoulutetut vaikuttavat alueen elinvoimaan kasvattamalla alueella sekä perhettä sekä palveluiden kysyntää, mikä heijastuu asuinalueen tulevaisuuden kehitykseen.

Yksikään kunta ei nouse korkeimpaan luokkaan

Yksikään kunta ei nouse hypoteekkiluokituksen kymmenportaisella asteikolla parhaimpaan AAA-luokkaan. Helsinki on luokkaa AA ja 11 muuta kuntaa yltää yhden A:n luokitukseen.

Suurten kaupunkien lisäksi A-luokkaan yltävät sellaisten naapurissa sijaitsevat Kaarina, Lempäälä, Liminka, Naantali, Pirkkala ja Sipoo.

BBB-luokan kunnilla Hypoteekkiyhdistys arvioi olevan hyvin toimivat asuntomarkkinat. Näitä kuntia löytyy 20, ja niissä asuu noin puolet Suomen väestöstä.

Lue myös: Mikä suomalaisia mietityttää eniten uutta asuntoa ostaessa? Kyselytutkimus paljasti selkeän huolenaiheen

Noin puolet kunnista sijoittuu C-sarjaan, jonka Hypoteekkiyhdistys määrittelee riskiryhmäksi. Heikoimpaan eli D-luokkaan Hypoteekkiyhdistys ei sijoita yhtään kuntaa.

Luokitus on tarkoitettu asuntorahoittajien, eli käytännössä asuntolainojen myöntäjien tiedonlähteeksi, sillä se kuvaa myös esimerkiksi asuntovelallisten maksukykyä.

Keskinen toivoo, että myös asunnon ostoa harkitsevat hyödyntäisivät tietoa asuntomarkkinoista hintatasoa laajemmin. 

– Luokitus antaa asunnon ostoa harkitseville ja myös muille kansalaisille yhdellä silmäyksellä tietoa alueen tulevaisuudennäkymistä. Hintataso voi olla puutteellinen mittari, jos halutaan pidemmälle ulottuvaa tietoa siitä, mihin suuntaan kunta tai kaupunki on kehittymässä vaikkapa 25 vuoden laina-ajan aikana.

Katso Uutisaamun keskustelu: Kunnat luokiteltiin asuntorahoittajan silmin.

8:33Kunnat luokiteltiin asuntorahoittajan silmin

Lisää aiheesta:

Carrie Bradshaw -indeksi kertoo, että sinkun kannattaa muuttaa Vöyrille – toinenkin paikkakunta nousi esilleHypo: Asuntojen hintojen lasku taittumassa – ensi vuonna odotettavissa jo nousua Hirvittääkö korkojen nousu? Yli sata sijoitusasuntoa omistavaa Miika Vuorensolaa eivät korkohuiput hätkäytä: "Asunto on yhä hyvä sijoitus"Tampere on noussut nyt ensi kertaa Helsingin asuntomarkkinoiden haastajaksi – Hypo povaa kaupungille loistavaa tulevaisuuttaOnko sinun kotikaupunkisi parasta A-luokkaa ja mikä kaupunginosa on maan ykkönen? Hypo listasi Suomen parhaat ja kurjimmat kulmakunnatMiksi yksi asunto myydään käsistä ja naapuritalo ei? – Jopa vierekkäisten asuntojen arvot kehittyvät nyt aivan eri suuntiin
AsuntolainaAsuntokauppaTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Asuntolaina
  • 24.4.20:33
    Raha

    Nordea: Monelle asuntovelalliselle jatkossa satanen lisää käyttörahaa kuukaudessa

  • 23.4.13:07
    Korot

    Euriborissa harvinainen rysähdys: "Johan romahti!"

  • 16.4.19:13
    Asuntokauppa

    Tällaiset asunnot kiinnostavat nyt eniten – Nordea näkee asuntomarkkinoilla "selvää elpymistä"

  • 8.4.14:58
    Euroopan keskuspankki EKP

    Euriborille suuri pudotus – kauppasota voi painaa asuntolainan viitekoron alle 2 prosentin

  • 14.3.08:48
    Inflaatio

    Helmikuun inflaatioluku oli matalin vuosiin – kahvi ja suklaa kallistuneet roimasti