Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Hymy hyytyi Red Bull -leirissä: tallipomo pelkää Lewis Hamiltonia, joka latasi sprintissä tutkaan musertavat lukemat

xpbimages.com
Julkaistu 14.11.2021 15:56
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Kun Lewis Hamilton pudotettiin Brasilian GP:n sprintin alla viimeiseen lähtöruutuun, kaikki näytti Red Bullin kannalta enemmän kuin hyvältä. Sunnuntain kilpailuun lähdettäessä asetelma on muuttunut merkittävällä tavalla.

LUE MYÖS: Uusia kuvakulmia Max Verstappenista hipelöimässä Lewis Hamiltonin autoa – Lähde: Tämä video ratkaisi tuomion jättisakoista

LUE MYÖS: F1-lähtöjärjestys: Valtteri Bottaksella sauma tehdä huima palvelus – Lewis Hamiltonin toivo ei olekaan menetetty?

Hamiltonin menetettyä sprintin paalupaikan ykkösruutuun nousi MM-sarjaa johtava Red Bullin Max Verstappen. Kakkosruudusta startannut Hamiltonin tallikaveri Valtteri Bottas onnistui kuitenkin Mercedeksen rengastaktiikan ansiosta ohittamaan Verstappenin heti startissa ja ajoi sprintin ruutulipulle ykkösenä.

Samaan aikaan Hamilton nousi 20. ruudusta 5. sijalle.

– Hamiltonin vauhti ei ollut mikään yllätys, koska näimme viitteitä siitä jo perjantaina, Horner sanoi GP Fansin mukaan Sky Sportsille.

Hamilton oli perjantain aika-ajoissa yli neljä kymmenystä nopeampi kuin Verstappen. Tällainen ero ykkösen ja kakkosen välillä Brasiliassa on aikaisempien vuosien aika-ajoihin verrattuna täysin poikkeuksellinen.

– Näemme, että erityisesti Lewisin suoravauhti on ällistyttävää, Horner sanoi.

Hamilton sai ajaa sprintissä lähes joka kierroksella pääsuoran läpi takasiipi auki. Hän myös hyödynsi uuden polttomoottorin tuomaa tehoetua ja Mercedeksen Red Bullia pienempää ilmanvastusta. Hamiltonin paras noteeraus pääsuoran nopeusmittauspisteeseen, 339,0 kilometriä tunnissa, oli koko joukon kovin.

Listalla seuraavana on Haasin Nikita Mazepin lukemalla 335,4. Paras Red Bull -kuljettaja, Sergio Pérez, ylsi parhaimmillaan lukemaan 326,0, ja mikä mielenkiintoisinta, Bottaksen lukema 303,2 oli koko joukon hitain; eroa Hamiltoniin peräti 35,8 kilometriä tunnissa.

Perjantain aika-ajoissa Hamilton ei kuitenkaan tehnyt eroaan Verstappeniin pääsuoralla vaan teknisemmällä toisella sektorilla, jonka pitäisi suosia Red Bullia enemmän kuin Mercedestä. Toki hänen huippunopeutensa oli tuolloinkin 5,5 kilometriä tunnissa enemmän kuin tallikaverilla, mutta edellekin kiilasi kolme kuljettajaa.

Bottaksen ja Verstappenin jälkeen sprintissä kolmanneksi sijoittui Ferrain Carlos Sainz, eli Mercedes vei pisteet nimiinsä 3–2. Verstappen kasvatti oman johtomarginaalinsa Hamiltoniin 21 pisteeseen.

Isot pisteet ovat kuitenkin jaossa vasta tänään, ja Horner pelkääkin, että vielä eilen todennäköiseltä näyttänyt pistevoitto Mercedeksestä ja Hamiltonista ei sprintin valossa enää näytäkään ihan niin todennäköiseltä.

– Tuollaisella vauhdilla Hamilton voi voittaa tämän kilpailun. Olisi erittäin vaikea puolustaa häntä vastaan. Meidän täytyy vain tehdä parhaamme.

Red Bullin kannalta positiivista odotusarvoa sunnuntain kilpailuun luo se, että lämpötilojen pitäisi olla Sao Paulossa korkeammat kuin perjantaina ja lauantaina.

Lisää aiheesta:

F1-lähtöjärjestys: Charles Leclercillä on Bahrainissa keskeneräisiä bisneksiä – Valtteri Bottas jahtaa sensaatiotaF1-sarjan mestaruustaistossa merkittävä käänne – Mercedeksen ihmetemppu huolestuttaa: "Emme pääse lähellekään"Lewis Hamilton nosti jo käsiään pystyyn: Max Verstappen on sysäämässä multimestarin poikkeukselliseen tilanteeseenF1-lehdistökatsaus: Max Verstappenia ei ”pysäytä kukaan” – Valtteri Bottaksen sähläys jää historiankirjoihinF1-lähtöjärjestys: Bottas aikoo maksaa Hamiltonille potut pottuina, Verstappen vaanii jokaista virhettä – taaempana muhii timanttinen taisto, jossa Räikkösellä on sanansa sanottavanaF1-lehdistökatsaus: Muistuttiko Ricciardon ajo Schumia vai Sennaa? Kimille ja Valtterille tylyt arvosanat Monacosta
F1Brasilian GPRed BullChristian HornerLewis HamiltonMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen20:36
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton: En kadu

  • ke19:27
    Aston Martin

    F1-kultasormi hyppää Aston Martinin tallipäälliköksi

  • ma21:55
    Max Verstappen

    Lando Norris ärähti Max Verstappenille

  • ma08:28
    Moottoriurheilu

    Lance Stroll tarvitsi sotilasryhmän apua

  • 23.11.19:34
    MM-ralli

    F1-tähdet hekumoivat rallikokemuksillaan – tiukat terveiset WRC-päättäjille: "Jos he siinä onnistuvat..."