Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-sarjan mestaruustaistossa merkittävä käänne – Mercedeksen ihmetemppu huolestuttaa: "Emme pääse lähellekään"

imago images/HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 14.10.2021 05:55
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Red Bullilla ollaan Turkin GP:n jälkeen ihmeissään ja vähän huolissaankin Mercedeksen suoravauhdista. Lewis Hamiltonin ja Valtteri Bottaksen autoihin vastikään vaihdetut uudet, uljaat polttomoottorit tarjoavat Mercedekselle tasaiseen mestaruustaisteluun merkittävän edun.

Red Bull -pomo Christian Horner kertoo panneensa merkille, että Mercedeksen suoravauhti on kohentunut merkittävästi sen jälkeen, kun talli toi elokuun lopussa ajettuun Belgian GP:hen päivityksen moottoreihinsa.

LUE MYÖS: Valtteri Bottaksen voittotyyli nosti epäilykset esiin – Red Bull vaatii tutkintaa Mercedeksen hämmentävästä vauhdista

Hamiltonin autoon asennettiin uusi polttomoottori vasta Turkissa, ja Hornerin mukaan jälki oli heidän näkökulmastaan huolestuttavaa. Vauhtiero Mercedeksen ja Red Bullin välillä näkyi erityisesti kierroksella 34, kun Hamilton tuli mutkaan 12 johtavalla suoralla Sergio Pérezin rinnalle ja ohikin. Hamilton oli Péreziä nopeampi myös hetkeä myöhemmin pääsuoralla.

Huomattavaa tilanteissa oli se, että Hamiltonilla oli takasiipi kiinni ja Mercedeksen autossa käytettiin Turkissa vieläpä isompaa siipeä kuin Red Bullilla.

– Pystyimme ennen vastaamaan heidän suoravauhtiinsa pienemmän siiven avulla, mutta nyt emme pääse lähellekään. Tämä kävi ilmi erityisesti tällä radalla. Lewisillä oli merkittävä nopeusetu isommalla siivellä ajaessaan, Horner sanoi Motorsportin mukaan.

LUE MYÖS: Lewis Hamilton oli menettää hermonsa – tuhahti tallilleen kuin Kimi Räikkönen konsanaan

Istanbul Parkin radan nopeusmittauspiste sijaitsee samassa kohdassa, jossa Hamilton kävi ensimmäisen kerran Pérezin edellä. Kyseisessä kohdassa kisan kovimmat vauhdit mitattiin Charles Leclercille, jonka Ferrari kulki 311,3 kilometriä tunnissa.

Hamilton on listalla seuraavana 310,7 kilometrin tuntivauhdilla, ja hänen perässään on kolme muutakin Mercedes-voimanlähteellä ajavaa kuljettajaa.

Paras Honda-voimanlähteellä ajava kuljettaja löytyy sijalta 11. Yuki Tsunodan AlphaTauri liikahti 304,4 kilometriä tunnissa. Red Bullin Sergio Pérez on vasta sijalla 15 (303,0 km/h) ja Max Verstappen koko joukon viimeisenä sijalla 20 (297,1 km/h).

– Meidän täytyy maksimoida pakettimme parhaalla mahdollisella tavalla. On yllättävää, että he (Mercedes) ovat tehneet tällaisen harppauksen voimayksiköllään, Horner sanoi. 

Juttu jatkuu kuvan alla. 

16.1.1007163098Kun Red Bullin Max Verstappen tuskaili suoravauhtinsa kanssa Turkin GP:ssä, Mercedes-moottoreilla varustetut autot painelivat kovaa.imago images/HochZwei/ All Over Press

Mercedeksellä on ollut voimayksikköönsä liittyen myös jonkinlaisia luotettavuushuolia, mutta tuoreen päivityksen myötä heidän uskotaan päässeen niistä eroon.

LUE MYÖS: Lewis Hamiltonin kiukuttelu paljasti puutteen Mercedes-tallissa – Toto Wolff haluaa korjausliikkeen

Lisääntyneen suoranopeuden sopii odottaa suosivan Mercedestä myös seuraavassa, ensi viikolla Yhdysvalloissa ajettavassa osakilpailussa. Sen jälkeen kaksi seuraavaa kisaa ajetaan yleensä Red Bullia suosineilla radoilla, jotka sijaitsevat korkeassa ilmanalassa; marraskuun ensimmäisenä viikonloppuna ollaan Meksikossa, viikkoa myöhemmin Brasiliassa.

– Sitten en olekaan lainkaan varma, mitä kolmesta viimeisestä kisasta sopii odottaa, Horner sanoo.

Kausi päättyy marras-joulukuun vaihteessa Lähi-idässä. Kisat ajetaan Qatarissa, Saudi-Arabiassa ja Abu Dhabissa.

Verstappen on Turkin GP:n jälkeen kauden kuuteen viimeiseen osakilpailuun lähdettäessä kuljettajien MM-sarjan kärjessä kuuden pisteen erolla Hamiltoniin. Valmistajissa Mercedes johtaa Red Bullia 36 pisteellä.

– Tästä tulee kiehtovaa, mutta meidän on oltava parhaimmillamme, Horner sanoo.

Lisää aiheesta:

FIAn julkaisemista dokumenteista piirtyy kuva, joka asettaa Red Bullin syytökset Mercedestä kohtaan kiusalliseen valoonLewis Hamiltonin vauhti herättää ihmetystä – Mercedeksen autosta kiertää villejä teorioita: "Näin on luotu tappava yhdistelmä"Hymy hyytyi Red Bull -leirissä: tallipomo pelkää Lewis Hamiltonia, joka latasi sprintissä tutkaan musertavat lukematMitä Mercedes on tehnyt? Red Bull -pomo hämmästyi havainnoistaan: "Ei ole tavallista heille"F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottaksen ja Lewis Hamiltonin välillä nähtiin "lunta Saharassa" -tyylinen yllätys – kahden viikon kuluttua on käsillä ratkaisevat hetketFerrari vastasi Monacossa huutoon – asiantuntija-analyysit paljastavat Red Bullin ja Mercedeksen bluffin: "Se on valtava ero"
F1MercedesRed BullTurkin GPMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"