Kärsämäen Frosteruksen koulun rehtori siirretään syrjään tehtävästään, kunnes kunnan johto on päättänyt, voiko hän jatkaa rehtorina. Asiasta kertoo kunnanjohtaja Esa Jussila STT:lle.
Hyllytyspäätös johtuu rehtorin kommenteista Ylen tänään julkaisemassa MOT-jutussa. MOT on tehnyt kyselyn, jossa tiedusteltiin, minkälaista häirintää nuoret ovat kokeneet koulussa. Lisäksi MOT oli yhteydessä rehtoreihin kouluissa, joissa THL:n vuoden 2017 kouluterveyskyselyn mukaan esiintyi eniten seksuaalista häirintää. Frosteruksen koulu kuuluu näihin.
Rehtorin kommentista saa kuvan, että hän vähättelee vastauksessaan MOT:lle seksuaalista häirintää, jota hänen johtamassaan koulussa on ilmennyt THL:n kyselyn perusteella.
Kunnanjohtaja Jussila sanoo, että kunta irtisanoutuu rehtori Tuomo Pesosen lausunnoista seksuaalisen häirinnän sietämisestä ja hyväksymisestä.
– Haluamme turvata terveen asenneympäristön koulussa jokaisen koskemattomuuden suhteen, Jussila kertoo.
STT:lle Pesonen sanoo, ettei hän missään nimessä vähättele seksuaalista häirintää. Pesosen mukaan on surullista, jos hänen kommentistaan saa sen kuvan.
"Kaikkeen ei vaan pysty siinä hommassa"
Vastauksessaan MOT:lle Pesonen muun muassa kysyy, onko kouluruoka hyvää vai pahaa.
