Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huviveneet törmäsivät Nauvon edustalla viime kesänä – Otkes: Kuljettajat eivät huomanneet toista venettä

Handout
Julkaistu 18.04.2019 10:45

MTV UUTISET – STT

Kahden huviveneen törmäys Nauvon edustalla viime kesänä johtui monesta eri tekijästä, joista yksi oli se, että kummankaan veneen kuljettaja ei ollut huomannut toista venettä, kertoo Onnettomuustutkintakeskus.

Otkes on saanut valmiiksi tutkintaselosteen viime heinäkuussa tapahtuneesta onnettomuudesta, jossa loukkaantui vakavasti kahdeksanvuotias lapsi ja kaksi aikuista. Kaikki loukkaantuneet olivat pienemmän veneen kyydissä.

Turmassa veneet törmäsivät toisiinsa noin 20 solmun nopeudella (noin 35 kilometriä tunnissa). Pienempi vene jäi isomman yliajamaksi ja vaurioitui pahoin, koska isomman veneen massa oli noin kymmenkertainen pienempään verrattuna.

Isommassa veneessä oli tutka päällä, mutta suurehkosta mitta-alueesta johtuen lähellä olevia kohteita oli vaikea havaita. Isommassa veneessä ohjaamon tukirakenteet ja sivureelingissä säilytettävät lepuuttajat haittasivat näkyvyyttä sivuille.

Pienemmässä veneessä oli kuomu ylhäällä, koska onnettomuusaamu oli ollut sateinen, mikä sekin haittasi näkyvyyttä ja kuuluvuutta. Otkesin mukaan veneiden kuljettajien tarkkaavaisuus on senkin takia herpaantunut, koska sunnuntai-iltapäivän veneliikenne oli vaikuttanut rauhalliselta.

Pelastustoimet käynnistyivät Otkesin mukaan ripeästi ja loukkaantuneet toimitettiin nopeasti Turun yliopistolliseen sairaalaan.

Lisää aiheesta:

Kylmäävä video – tämän takia lapsen hengen vienyt traaginen veneturma tapahtui
Kahden ihmisen hengen vaatineen Airiston veneturman käsittely alkaa – moottoriveneen kuljettajaa syytetään törkeästä kuolemantuottamuksesta
Airiston traagisen veneturman tutkinta valmis: Moottorivene jyräsi purjeveneen alleen, kaksi ihmistä kuoli – Tutkijat: Onnettomuuden syynä kaksi eri vaihtoehtoa
Airiston traagisen veneturman tapahtumat selvillä: Isompaa venettä ajoi omistaja – keskeinen kysymys silti ratkaisematta
Airiston turmassa kuolleet veljekset eivät ajaneet purjevenettä – poliisi kuulee tänään veneen kuljettajaa
Airiston veneturma: Suuren moottoriveneen nopeutta törmäyshetkellä selvitetään useista lähteistä – "Olennaista on muodostaa tarkka kuva veneiden liikkumisesta ja suunnasta"
Veneet ja laivatOnnettomuudetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Veneet ja laivat
  • to18:37
    Pakotteet

    Tilanne päällä Kotkassa – MTV todisti erikoista veneselkkausta

  • ke16:59
    Australia

    Luksusristeilijä unohti vanhuksen trooppiselle saarelle traagisin seurauksin

  • 25.10.19:18
    Jäänmurtajat

    Mistä jäänmurtajien rakentajat? Alan opiskelijat näkevät tulevaisuuden valoisana

  • 22.10.13:57
    Seksuaalirikokset

    Epäillyssä laivaraiskauksessa on nyt kolme tekijää

  • 17.10.18:47
    Päästöt

    Trumpin uhkailu kaatoi äänestyksen meriliikenteen päästövähennysjärjestelmästä