Martti Jylhä laittoi tauluun pohja-ajan ja starttaa maastohiihdon maailmancupin sprintin pudotuseriin ensimmäisessä erässä Lahdessa.
Jylhä oli miesten 1,6 kilometrillä 1,91 sekuntia nopeampi kuin vapaan hiihtotavan sprinttejä tällä kaudella hallinnut italialainen Federico Pellegrino. Miesten ja naisten sprintissä Suomi sai jatkoon kolme hiihtäjää kumpaankin, joten kotiyleisölle on kohtuullisesti hurrattavaa.
Naisissa suomalaisten ykkönen oli aika-ajon seitsemänneksi hiihtänyt Krista Pärmäkoski, joka nappasi erävalinnassa kakkoserän.
– Jos lumisade yltää, laskin, että kakkoserä on nopeampi kuin ensimmäinen erä, Pärmäkoski kertoi kenttähaastattelussa taktiikastaan.
Miehissä Jylhän lisäksi jatkopaikan hiihtivät Ristomatti Hakola ja Matias Strandvall. Hakola oli aika-ajon kuudes ja Strandvall 14:s. Hakola hakee erähiihdoista jatkopaikkaa kolmoserästä ja Strandvall neloserästä.
Eriä on kaikkiaan viisi, ja kunkin erän kaksi parasta pääsee välieriin. Lisäksi 12 hiihtäjän välieriin etenee kaksi hiihtäjää puolivälierien erän perusteella.
Naisissa Pärmäkoski saa eriin suomalaisseuraa 17:nneksi yltäneestä Anne Kyllösestä ja 28. sijan hiihtäneestä Laura Monosesta. Kyllönen valitsi neloserän, ja Mononen starttaa ensimmäiseen erään.
Mona-Liisa Nousiaisen sprinttikunnon puhkeamista on odotettu koko talvi, mutta tänäänkään ei vielä irronnut huippuvauhtia. Nousiainen karsiutui jatkosta 34. sijallaan.
