Suomen miesten jalkapallomaajoukkue jatkaa EM-kisapaikan tavoittelua ensi maaliskuun jatkokarsinnoissa Walesiä vastaan. Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanervan mielestä arpaonni ei ollut suosiollinen.
LUE MYÖS: Tässä on Huuhkajien vastustaja EM-jatkokarsintoihin
Huuhkajat arvottiin jatkokarsinnoissa A-polulle, joka on vaikeampi tie ensi kesän EM-kisoihin. B-polulla vastaan olisi tullut Bosnia-Hertsegovina ja mahdollisessa finaaliottelussa Israel tai Islanti.
– Ei ollut arpa ihan suosiollinen. Jos jotain positiivista haetaan niin, toinen saadaan kotiin. Mikä olisi sen hienompaa, kun varmistaa kisapaikka kotikentällä. Se on iso haaste kellistää ensin Wales. Laatujoukkue ja oli lähellä päästä kisoihin suoraan, Kanerva toteaa.
– Mahdollisuudet on, jos saadaan aikaan nappipeli. Kaikki on mahdollista. Kova fyysinen joukkue vastassa, mutta ei mikään mahdoton, Kanerva jatkaa.
Suomi ja Wales ovat kohdanneet viimeisen reilun kolmen vuoden aikana kolme kertaa. Edellinen kohtaaminen vuoden 2021 syyskuussa oli harjoitusottelu, joka päättyi 0-0-tasalukemiin. Tätä ennen Suomi kärsi kaksi tappiota Walesille Kansojen liigassa vuonna 2020 (kotona 0-1-tappio, vieraissa 1-3-tappio).
Wales jäi neljällä pisteellä ulos suorasta EM-kisapaikasta. Se pelasi samassa karsintalohkossa lohkon voittaneen Turkin, Kroatian, Armenian ja Latvian kanssa. Wales pelasi kertaalleen tasan Turkin kanssa ja saldona Kroatiaa vastaan oli voitto sekä tasapeli. Maan murheenkryyninä oli kotitappio ja vierastasapeli Armeniaa vastaan, mitkä veivät Walesilta kisapaikan.


