Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huuhkajatoppari luottavaisena Italia-tappion jälkeen: "Me halutaan mennä tästä lohkosta kisoihin"

3:22Paulus Arajuuri tappiollisesta Italia-pelistä:"Rohkea suoritus, yritettiin pelata meidän peliä"Paulus Arajuuren haastattelu Italia-ottelun jälkeenimago images / DeFodi/ All Over Press
Julkaistu 24.03.2019 09:13
Toimittajan kuva
Anssi Shemeikka

anssi.shemeikka@mtv.fi

anssishemeikka

Suomi kärsi lauantai-iltana 0-2-tappion Italialle jalkapallon EM-karsintojen avausottelussa Udinessa. Huuhkajat olivat tappioon pettyneitä, mutta peli-ilme antoi lupauksia myös paremmasta tuloksesta.

Suomi pelasi syksyllä Kansojen liigassa 4-4-2-muodostelmalla, mutta päävalmentaja Markku Kanerva lähetti Huuhkajat lauantaina kentälle kolmen topparin voimin.

Yksi heistä, Paulus Arajuuri oli tappioon pettynyt, mutta suuntasi katseen jo vahvasti tiistain Armenia-otteluun.

– Totta kai harmittaa ihan pirusti, että hävittiin. Meidän suoritus oli kuitenkin rohkea ja meillä oli paljon hyviä jaksoja tässä pelissä, Arajuuri sanoi ottelun jälkeen MTV Urheilulle.

LUE MYÖS: Huuhkajat ei yltänyt yllätykseen Italian vieraana – EM-karsinnat käynnistyivät tappiolla

Topparin mukaan uusi muodostelma toimi suurimmaksi osaksi ottelussa hyvin.

– Saimme sen avulla tukittua keskustan ja turhautettua heitä. Tiesimme, että he tulevat paljon keskeltä ja hakevat pystyjuoksuja, sen vuoksi päätimme pelata kolmella topparilla, Arajuuri sanoi.

– Pää pystyyn ja eteenpäin. Nämä karsinnat ovat vasta alkaneet ja tämä oli vaikein mahdollinen aloitus. Emme saa laittaa päätä pensaaseen.

Suomi kohtaa EM-karsintojen toisessa ottelussa tiistaina vieraskentällä Armenian.

– Varmasti tulee erilainen ottelu ja me halutaan siitä ottelusta voitto. Pisteitä pitää ottaa, ihan sama mistä ne tulee. Me halutaan mennä tästä lohkosta kisoihin. Meidän pitää silloin myös voittaa vaikeita vieraspelejä, Arajuuri sanoi.

Lisää aiheesta:

Huuhkajat-sankari tylynä Suomen esityksestäHuuhkajien päävalmentajan kummastusta herättäneet valinnat vastasivat huutoon – "Joukkue on hyvässä flow-tilassa"Jere Urosella selkeä syy Huuhkajien voitolle, tyrmää paineet – "Tässä menee vielä miljoona peliä ristiin"Huuhkajat päätti Kansojen liigan lohkovaiheen kahteen tappioon: "Vähän jäi hapan maku"Huuhkajat-kapteeni suorasanaisena Viasatille: "Olimme aika paskoja"Backe löysi Huuhkajien pelistä tärkeät parannuskohteet
HuuhkajatEM-karsinnatJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • to14:40
    Jalkapallo

    Huuhkajat-tulokas nousi sankariksi Saksassa – tunteet kuumenivat

  • to13:39
    Jalkapallo

    Suomalaispelaaja pääsi koirankopista – melkoinen debyytti Ranskan pääsarjassa

  • ke12:23
    Jalkapallo

    Huuhkajat-tähti: Maajoukkueura ohi

  • ti21:02
    Kansojen liiga

    Linda Sällströmin Helmarit-ura päättyi tappioon

  • ma08:13
    MLS

    Huuhkajat-pelaaja teki historiallisen maalin MLS:ssä