Pitäisikö jalkapallotuomareiden tarttua hanakammin maalivahtien liian ärhäkkään liikehdintään rangaistuspotkuissa? Huuhkajien torjujat Lukas Hradecky ja Jesse Joronen vastasivat kysymykseen Kansojen liigan avausottelun alla.
Pääkuvan video: Hradecky ennakoi myös Leverkusenin mahdollisuuksia Eurooppa-liigassa, vitsailee leukavammastaan ja paljastaa mitä vinkkejä Joel Pohjanpalo on antanut hänelle Leverkusen-pestin alussa.
Aihe oli kuuma peruna varsinkin kesän MM-kisoissa. Rankkarikisoja nähtiin pudotuspelivaiheessa paljon, ja monet maalivahdit rynnistivät maaliviivalta eteenpäin torjunta-asemiaan ennen laukojan potkua. Liikkua saa eteenpäin vasta pallon lähdettyä pilkulta, mutta tuomarit eivät tähän sääntörikkeeseen tarttuneet.
LUE MYÖS: Antti Niemi kyllästyi MM-futiksen tuomarivirheeseen – "Pitäisi viheltää joka kerta"
Kysymykseen vastannut Lukas Hradecky kääntää katseen kenttäpelaajiin.
– Se on ollut jo pitkään aika harmaa alue. Voi olla, että se tulee ihan selkäytimestä meille maalivahdeille. Että yrität vähän varastaa. Mutta on kenttäpelaajillakin aika harmaita sääntöjä: lopettaako liikkeen tai pysähtyykö? Jos heillä on tuollaisia etuja, niin askel sinne tänne ei pitäisi olla niin rangaistavaa, Hradecky kommentoi.
