Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huuhkajat-legenda Sami Hyypiä ei etsi aktiivisesti työtä jalkapallon parista: "Teen asioita, joita en aiemmin pystynyt tekemään"

Sami Hyypiän valmensi pelaajauransa jälkeen mm. englantilaista Brightonia.
Sami Hyypiän valmensi pelaajauransa jälkeen mm. englantilaista Brightonia.2014 Getty Images
Julkaistu 15.02.2019 17:39
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Sami Hyypiän viimeisin valmennuspesti päättyi vuonna 2016. Hän kertoi Liverpool Echolle siitä, miten aika on kulunut valmennustehtävien jälkeen.

Hyypiä siirtyi Leverkusenin pelaajasta valmentajaksi vuonna 2011. Tuon jälkeen hänellä on ollut kaksi pestiä, englantilaisen Brightonin ja sveitsiläisen FC Zurichin peräsimessä. Vuonna 2016 jälkeen aika on Hyypiän mukaan mennyt perheen ja muiden aktiviteettien parissa.

– Poikani ovat nyt 12- ja 14-vuotiaita. He pitävät siitä, että olen enemmän paikalla. Pelaan jääkiekkoa ja pidän myös motocrossista. Teen asioita, joita en aiemmin pystynyt tekemään tai ehtinyt, kun pelasin tai valmensin, Hyypiä sanoo.

– Jos en olisi ottanut tätä mahdollisuutta viettääkseni enemmän aikaa poikieni kanssa heidän kasvaessa, olisin katunut sitä myöhemmin. En etsi aktiivisesti työtä jalkapallon parista. Otan oman aikani. Tulen valmentamaan vielä joku päivä, mutta en nyt, Hyypiä jatkaa.

Suomalainen palaa Anfieldille maaliskuun 23. päivä, kun Liverpoolin legendat kohtaavat Milanin vastaavat erityisessä hyväntekeväisyysottelussa. Hyypiä pääsee pelaamaan tuolloin kaudella 2004-2005 Mestarien liigan voittaneen joukkueen pelaajien kanssa.

Mukana on sellaisia nimiä kuten Jerzy Dudek, Jamie Carragher, Luis Garcia, Vladimir Smicer ja Djibril Cisse. Vastapuolikin on nimekäs, sillä Milanin legendojen joukkueessa ovat Gennaro Gattuso, Kaka, Paolo Maldini ja Andrea Pirlo.

– Odotan sitä todella. En ole pelannut monissa legendojen otteluissa, mutta kuulin, että he yrittävät saada mukaan mahdollisimman monta Mestarien liigan voittaneesta joukkueesta, joten on mukava nähdä vanhoja ystäviä, Hyypiä kertoo.

– Hoidan itseäni kuntoon ja tulen olemaan 90 minuutin kunnossa, jos sille on tarvetta. Toivottavasti pääsemme kävelemään täyden stadionin eteen ja siitä tulee unohtumaton hetki. Se on mahtavaa nähdä vanhoja joukkuettovereita. En pidä yhteyttä kaikkien heidä nkanssa, joten tulee olemaan mukavaa vaihdella kuulumisia ja oppia, mitä kaikki tällä hetkellä tekevät, Hyypiä sanoo.

Hyypiä heittää myös Milanin pelaajille kohdistuvan vitsin. 

– En usko, että Milanin pelaajat haluavat muistella vuoden 2005 finaalia, heillä on ehkä enemmän mielessä vuoden 2007 finaali, Hyypiä toteaa.

Mestarien liigan Liverpoolin paidassa voittanut Sami Hyypiä pelasi urallaan Huuhkajien paidassa 105 ottelua, joissa hän teki viisi maalia.

Lisää aiheesta:

Maajoukkuepelaajalta suora linjaus: Markku Kanervan aika Huuhkajissa tulisi olla ohiRobert Taylorille uusi sopimus! Huuhkajat-tähti avaa nyt kevään maajoukkuekohua: "Se harmitti"Suomen huippulahjakkuus Lucas Bergström, 21, viikosta toiseen Valioliiga-jätin riveissä – "Mitä vain voi tapahtua"Huuhkajien taituri elää unelmaansa idolinsa David Beckhamin alaisuudessa – himoittuun seuraan on huhuttu jopa Lionel Messiä: "Sanoin agentille heti, että ehdottomasti"Huuhkajista pudonnut hyökkääjä jäi kaipaamaan selkeää vastausta Markku Kanervalta – "Voin sanoa rehellisesti, että olen kateellinen"Sami Hyypiä kertoo, miksi hänestä tuli jalkapallotähti: "Mitä tahansa teet, niin into sen tekemiseen tulee sinusta itsestään"
Sami HyypiäJalkapalloUrheiluHuuhkajat

Tuoreimmat aiheesta

Sami Hyypiä
  • 4.7.12:22
    Moottoriurheilu

    Sami Hyypiä avasi pelin kohistussa kohteessa – "Ei ihan heti yli hypitä"

  • 16.1.17:33
    Huuhkajat

    Sami Hyypiä yhdistettiin Huuhkajiin – näin hän vastaa

  • 21.03.202419:04
    Emma Kimiläinen

    Seiska: Emma Kimiläinen ja Sami Hyypiä ovat eronneet

  • 28.01.202416:03
    Emma Kimiläinen

    Emma Kimiläinen hyvästeli työkaverinsa raskain mielin: "Olit ainutlaatuinen persoona"

  • 07.01.202416:56
    Urheilugaala

    Hyypiä, Kankkunen, Kohonen, Salin – Suomi-urheilun Hall of Fameen uusia legendoja