Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huuhkajat-kapteeni Tim Sparv paljasti kolme parasta asiaa Suomessa

2:31Huuhkajien kapteeni Tim Sparv EM-kisoihin päästystä: ”Unelmien täyttymys”Videolla Huuhkajien kapteenin Tim Sparvin ajatukset Linnan juhlien yhteydestä.Lehtikuva
Julkaistu 06.12.2019 21:34
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

Suomen miesten jalkapallomaajoukkueen kapteeni Tim Sparv kutsuttiin tämän vuoden Linnan juhliin. Sparv kipparoi Huuhkajat historialliseen saavutukseen, kun Suomi nappasi ensimmäistä kertaa koskaan arvokisapaikan.

Huuhkajat on mukana ensi kesänä pelattavissa EM-kisoissa.

Sparv on tavoitellut paikkaa jo vuosien ajan Suomen joukkueen kanssa. Kansakunnallisesti odotus oli raastavan pitkä.

– Olen todella ylpeä, että saan olla tämän joukkueen kapteeni. Maajoukkue on ollut iso osa identiteettiäni ja se, että pääsemme kisoihin, on unelmien täyttymys, Sparv hymyili leveästi Linnan juhlissa, MTV Uutiset Liven haastattelussa.

– Vielä on vaikea ymmärtää, että mitä olemme saavuttaneet. Fiilis on aivan loistava. Tämä on ollut aina se unelma ja tavoite meille. Olen todella iloinen kannattajien puolesta, että he pääsevät kokemaan jotain tämmöistä, Sparv jatkoi iloitsemista.

32-vuotias Sparv pelaa tällä hetkellä Tanskan Superligan FC Midtjyllandissa. Linnan juhlissa hän on yhdessä Jitka-rakkaansa kanssa.

Sparvin mukaan suomalaisuus näkyy heidän arjessa.

– Suomi on maailman paras maa minun mielestäni. Rakastan olla ulkomailla, koska saan kokea uusi kulttuureja. Mutta Suomessa on paljon hyvää.

– Sauna, ruisleipä ja Pohjanmaa. Siinä on kolme parasta asiaa Suomesta, Sparv sanoi, mairean hymyn kera.

Huuhkajien kapteenina Sparv on nyt iso esimerkki suomalaisille.

– Tiedän, että mulla on hyvä sauma olla jonkinlainen esimerkki ja esikuva. Toivon, että voin inspiroida muita. Onko se sitten sitä, että saan lapset lukemaan enemmän tai jotain muuta. Yritän parhaani.

– Se on tärkeää, että yhteiskunnassa on esimerkkejä, jotka voivat inspiroida uutta sukupolvea, Sparv nyökyttelee.

Lisää aiheesta:

Vuoden esikuva Tim Sparv on huolissaan nuorista rajoitusten keskellä: "Onko meillä oikeasti suunnitelma?"Suomeen palannut Tim Sparv tiedostaa, ettei "ikä tule yksin" – "Katsotaan, mitä teen seuraavana vuonna"Huuhkajien kapteeni Tim Sparv jättää nykyisen seuransa – kertoo isosta ratkaisustaan MTV:lle: "Nyt on sopiva hetki"Huuhkajat-kapteeni kertoo avainasiat joukkueen menestykselle: "Siitä se lähtee"Huuhkajat-kapteeni lupasi juosta alasti torilla, jos Suomi pääsee arvokisoihin – heitti nyt hulvattoman kommentinHuuhkajien kapteeni ilmoittaa Leijonien olevan jalkapallomaajoukkueen esikuva ja varoittaa lauantain vastustajan tähtihyökkääjästä: "He ovat inspiroimassa meitä"
Linnan juhlatTim SparvHuuhkajatUrheiluJalkapallo

Tuoreimmat aiheesta

Linnan juhlat
  • 1.9.19:15
    Pirjo Nuotio

    Pirjo Nuotio arvelee: Ripsa Koskinen-Papunen piti minua isosiskona

  • 1.9.17:03
    Seitsemän uutiset

    Ripsa Koskinen-Papusesta MTV:n pitkäaikaisin uutisankkuri – sai uransa alussa ulkonäköön liittyvän ehdotuksen

  • 28.1.08:00
    Televisiot

    Nämä olivat vuoden 2024 katselluimmat ohjelmat – vaaleilla huikea suosio

  • 21.12.202418:03
    Elias Salonen

    Elias Salonen paljastaa, mikä yllätti eniten Linnan juhlissa

  • 09.12.202417:05
    Sanna Marin

    Somekansalta yksimielinen arvio Sanna Marinin Linnan juhlien tyylistä