Olo on huijattu, kertoo Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä HUSissa työskentelevä sairaanhoitaja MTV Uutisille.
MTV Uutiset haastatteli sairaanhoitaja Nizo Daraa, joka työskentelee Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin HUSin sydän- ja keuhkokeskuksessa. Hän on yksi hoitajista, jotka olivat saamassa nyt mitä todennäköisimmin peruttavia tehtävälisiä.
Lisien perumisesta uutisoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.
Daran mukaan joulukuun alussa ylempi johto ilmoitti, että jo kertaalleen luvattuja lisiä ei maksetakaan. Lisiä oli tarkoitus maksaa hoitajille, jotka työskentelevät sellaisilla osastoilla, joissa kärsitään pahimmasta hoitajapulasta.
Kyse olisi Daran kohdalla ollut noin 260:stä eurosta per kuukausi. Lisää olisi alkuperäisen suunnitelman mukaan maksettu lokakuusta helmikuuhun.
– Ei mikään maailman huikein summa, mutta se oli meillä kiva lisä, Dara sanoo.
"Jos oikeasti näillä mennään..."
Sydän ja keuhkokeskuksesta on lähtenyt Daran mukaan työntekijöitä ”todella paljon”.

