Hallitus linjasi viime viikolla rajoittavansa venäläisten turistiviisumeita kymmenesosaan nykyisestä. Parhaillaan valmistelussa olevat humanitaariset viisumit jakavat mielipiteitä puolueissa.
Viisumirajoituskeskustelussa hieman pienemmälle huomiolle on jäänyt ulkoministeriön ilmoitus käynnistää valmistelut kansallisen humanitaarisen viisumin käyttöönotosta.
Viisumilla voitaisiin taata vaikkapa Venäjällä vainotun toisinajattelijan turvallinen matka Suomeen esimerkiksi turvapaikan hakemista varten.
Poliittisissa puolueissa asiasta on eriäviä mielipiteitä.
Perussuomalaiset on ilmaissut vastustavansa humanitaarista viisumia.
– Hallitus on jo aiemmin vähän kutkutellut tämän viisumin kanssa, erityisesti vihreät on sitä ajanut. Muissa maahanmuuttopoliittisissa hallituksen esityksissä se on tullut vähintään sivulauseessa esille. Uskon, että tämä on hallituksesta jonkinlainen vastalahja vihreille, että puolue joutui kurjasti myöntymään perussuomalaisten ajamille rajapykälille, puheenjohtaja Riikka Purra totesi torstaina.
"Tarpeellinen työkalu"
Vihreiden mukaan viisumi voisi olla kriisiajassa hyödyllinen.
– Aikaisemminhan meillä Afganistanin tilanteessa tätä olisi tarvittu. Joten kyllä tämä on tarpeellinen työkalu, sanoo kansanedustaja (vihr.)
