Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HS: Ukraina on esittänyt Suomelle pyynnön Hornet-keskusteluista, joissa mukana myös Yhdysvallat

2:40Ovatko ukrainalaiset jatkaneet keskusteluja Horneteista, presidentti Niinistö?Ovatko ukrainalaiset jatkaneet keskusteluja Horneteista, presidentti Niinistö?
Julkaistu 23.03.2023 05:17

MTV UUTISET – STT

Presidentti Niinistö sanoi keskiviikkona MTV:n haastattelussa, ettei Ukrainasta ole oltu häneen yhteydessä Horneteja koskien.

Ukraina on esittänyt Suomelle pyynnön hävittäjiä koskevista kolmenvälisistä keskusteluista, joissa olisi mukana myös Yhdysvallat, kertoo Helsingin Sanomat hankkimiinsa tietoihin pohjaten.

Lehden mukaan pyyntö keskusteluista on reaktio pääministeri Sanna Marinin (sd.) Ukrainan-vierailullaan aiemmin tässä kuussa esittämiin kommentteihin.

Kiovassa Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin tavannut Marin nosti kysyttäessä esiin mahdollisuuden luovuttaa Ukrainalle Suomen käytöstä poistuvia Hornet-hävittäjiä. Marin sanoi, että asiasta voitaisiin hänen mielestään käydä keskustelua.

Keskusteluun pitäisi saada mukaan myös Yhdysvallat, sillä Hornetit ovat yhdysvaltalaisen yrityksen valmistamia. Hornetit ollaan korvaamassa Suomessa lähivuosina niin ikään yhdysvaltalaisvalmisteisilla F-35-hävittäjillä.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Puolustusvoimien Hornet-hävittäjä lokakuussa 2022.
Puolustusvoimien Hornet-hävittäjä lokakuussa 2022.Str / Lehtikuva

Lue myös: Presidentti Niinistö: Ukrainalaiset eivät ole olleet yhteydessä Horneteista – "Jos joku haluaa keskustella, niin keskustellaan"

Marin ei ottanut HS:lle keskiviikkona antamassaan vastauksessa kantaa väitettyyn keskustelupyyntöön.

– Olen kertonut presidentti Zelenskyille, että voimme keskustella asiasta, mutta lupauksia ei ole annettu, Marinin erityisavustajansa kautta HS:lle välittämässä kirjallisessa viestissä sanotaan.

– Olen myös kertonut Suomen tehneen päätöksen uusien hävittäjien hankinnasta ja että voimme keskustella poistuvan kaluston käytöstä yhdessä valtiojohdon kanssa huomioiden geopoliittisen sijaintimme.

Helsingin Sanomilla ei ole tietoa siitä, onko muille maille esitetty vastaavanlaisia pyyntöjä.

2:04Käsiäänestys: Onko hornettien lähettäminen Ukrainaan realismia?Käsiäänestys: Onko hornettien lähettäminen Ukrainaan realismia?

Lue myös: Marin Hornet-lausunnoistaan: "Suuhuni on laitettu sanoja, joita en ole ikinä sanonut"

Lisää aiheesta:

Sanna Marin Horneteista: Asiasta pitää pystyä Suomessa keskustelemaanHaavisto: Marinin Hornet-lausunnot saattoivat herättää odotuksia – "On hyvä todeta, mikä on realismia"Marin: "Emme tätä keskustelua pääse pakoon Suomessa" – tämä on Hornet-saagan tilanne juuri nytNiinistön mukaan ukrainalaiset eivät ole olleet presidenttiin yhteydessä Horneteista – "Jos joku haluaa keskustella, niin keskustellaan"Näin Sanna Marin kommentoi nyt Hornet-avaustaan: Myös Suomessa varauduttava laajempaan keskusteluun Ukraina-avustaPresidentti Niinistö: Hornet-hävittäjien luovuttamisesta Ukrainaan ei ole ollut kenenkään kanssa mitään puhetta
Ukrainan sotaUkrainaSuomiYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 08:11
    Ukraina

    Eurooppa heitti pallon itään – palauttaako Putin sitä? Nämä Berliinin käänteet huojensivat Jarmo Lindbergiä

  • Eilen23:31
    Ukraina

    Tällaisiin turvatakuisiin Eurooppa ja Yhdysvallat sitoutuvat

  • Eilen23:27
    Alexander Stubb

    Stubb: Olemme lähempänä rauhaa kuin kertaakaan näiden neljän vuoden aikana – MTV seuraa

  • Eilen22:37
    Ukraina

    MTV Berliinissä: USA:n suostuminen turvatakuisiin olisi suurin edistysaskel pitkään aikaan

  • Eilen09:14
    Ukraina

    Risto E. J. Penttilä: USA pakottaa rauhaa, johon Venäjän eikä Ukrainan ole nyt pakko suostua