Suomalaista viininviljelijää ja viinialan yrittäjää Juha Berglundia epäillään törkeästä alkoholirikoksesta, joka liittyy Berglundin perheen omistaman ranskalaisen viinitilan Suomeen suunnattuun myyntiin. Asiasta ensimmäisenä kertoneen Helsingin Sanomien mukaan tutkinta kohdistuu myös Berglundin enemmistönä omistaman virolaisen verkkokaupan Suomeen suunnattuun viininmyyntiin.
Juha Berglund kieltäytyi kommentoimasta rikosepäilyä STT:lle ja HS:lle. Hänen tyttärensä Nea Berglund kuitenkin vahvistaa asian.
– Isääni, joka on viinitilan omistaja, kohdistuu rikosepäily alkoholirikokseen liittyen. Hänellä on ilmaisukielto, eli hän ei voi mitään siitä kertoa. Minä voin kyllä kertoa Carsinin (viinitilayhtiö) puolesta, että olemme joutuneet viranomaisten välikappaleeksi tilanteessa, jossa poliittiset päättäjät eivät ole löytäneet yhteisymmärrystä, Nea Berglund kertoi STT:lle puhelimitse Ranskasta lauantai-iltana.
Viinitilaa pyörittävä tytär ei tiedä hänen isäänsä Suomessa kohdistuvan rikostutkinnan tai kuulustelujen tarkkaa sisältöä. Häntä itseään ei ole kuulusteltu epäiltynä, eivätkä Suomen viranomaiset ole muutenkaan olleet asiasta yhteydessä häneen. Myöskään Ranskan viranomaiset eivät ole Nea Berglundin mukaan olleet heihin yhteydessä asiasta.
– Tiedän, että on suoritettu kotietsintä (Suomessa) sekä toimistolla että isäni kotona. Mitä se on sisältänyt, en tiedä. Itse asun Ranskassa enkä ole vuoteen päässyt käymään Suomessa, tytär kertoo.
