Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HS:n kuvaajalle kahden viikon porttikielto eduskuntaan – näin päätoimittaja kommentoi salakuunteluepäilyä

Helsingin Sanomien valokuvaaja on saanut kahden viikon porttikiellon eduskuntaan. Kuvituskuva.
Helsingin Sanomien valokuvaaja on saanut kahden viikon porttikiellon eduskuntaan. Kuvituskuva.AOP
Julkaistu 03.05.2024 15:50(Päivitetty 03.05.2024 19:42)

MTV UUTISET – STT

Helsingin Sanomien valokuvaaja on saanut kahden viikon porttikiellon eduskuntaan. Asian vahvistaa STT:lle eduskunnan tieto- ja viestintäjohtaja Rainer Hindsberg.

Porttikiellon syynä on valokuvaajan toiminta perussuomalaisten ryhmähuoneen ulkopuolella torstaina iltapäivällä. 

Rainer Hindsbergin mukaan kuvaaja seisoi eduskuntaryhmän kokouksen aikana hyvin lähellä ryhmähuoneen ovea ja korva ovea vasten.

– Siinä tilanteessa ei voi välttyä mielikuvalta, että on yritetty kuunnella, mitä siellä tapahtuu, Hindsberg sanoo.

– Tämä on ollut lyhytkestoinen tapahtuma, mutta siitä huolimatta.

Oven takana käsiteltiin Vornasen tapausta

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä käsitteli torstain kokouksessaan kansanedustaja Timo Vornasen erottamista ryhmästä.

– Ryhmähuoneessa oli joku seurannut verkkolähetystä ja havainnut, että siellä on joku oven takana, Hindsberg kertoo.

Hindsbergin mukaan myös hänen kollegansa olivat kiinnittäneet tapaukseen huomiota. Hän sai sitä kautta alun perin tiedon asiasta.

Ryhmäkokoukset eivät julkisia

Eduskunnan mediaohjeen mukaan eduskuntaryhmien kokoukset eivät ole julkisia ja niissä käytettyjä puheenvuoroja ei ole tarkoitettu ulkopuolisten tietoon.

– Kun on ollut tilanne, jossa tätä vastaan on tehty syntiä, niin katsoin, että tälle pitää tulla jonkinlainen seuraus, Hindsberg kertoo.

Hän sanoo pyrkineensä varmistamaan, että seurauksesta ei muodostu HS:lle kohtuutonta.

– Heillä on onneksi useita kuvaajia tänne (eduskuntaan) akkreditoituna.

Hindsberg kertoo käyneensä tapahtuneesta rakentavan keskustelun HS:n kuvaajan kanssa.

– Hän ymmärtää, että tästä on saattanut luottamus horjua, ja hän on siitä kovin pahoillaan. Hän on esittänyt eduskunnalle anteeksipyynnön, ja me olemme sen hyväksyneet. Hän myös ymmärtää ja hyväksyy tämän seurauksen.

Tapauksesta kertoi aiemmin Iltalehti.

Päätoimittaja kommentoi

Helsingin Sanomien päätoimittajan Erja Yläjärven mukaan kuvaajan tarkoituksena tilanteessa oli ollut tarkistaa, kuuluuko huoneesta kolinaa, joka kertoisi kokouksen olevan loppumassa ja antaisi aiheen käynnistää kuvaajan mukana ollut videolähetin.

– Toimittajamme ja kuvaajamme noudattavat lähtökohtaisesti eduskunnassa aina talon antamia ohjeistuksia. Tässä tapauksessa on toimittu virheellisesti, mutta tarkoituksellisesta salakuuntelusta ei ole ollut kyse, Yläjärvi sanoi Helsingin Sanomissa.

Kuvaaja pahoitteli tilanteen jälkeen asiaa eduskunnalle itse.

Lue myös: Perussuomalaiset erotti Timo Vornasen eduskuntaryhmästä

Pääministeri Orpo: Vornasen erottaminen oikea ratkaisu – yhä luotto hallituksen toimintaan

Vornanen ei eroa eduskunnasta, perustaa oman ryhmän – perustelee myös vaikenemistaan

Seiskan paparazzi kertoo podcastissa, kuinka paljasti Timo Vornasen ampumistapauksen – "Se oli ahaa-hetki"

Lisää aiheesta:

Näin Timo Soini olisi hoitanut Vornasen tapauksen – "Mokannutta ei saa hylätä"Perussuomalaiset erotti Timo Vornasen eduskuntaryhmästä – "Luottamus on sellainen tunne politiikassa, jota joko tunnetaan tai ei tunneta"Purran perussuomalaiset tehnyt perustavanlaatuisia virheitä, sanoo kriisiviestinnän asiantuntijaMTV:n Lehtimäki: Junnila on rasite hallitukselle ja maakuvalle – ratkaisivatko opposition poissaolot äänestyksen?Iiris Suomela salakuvaustapauksesta MTV:lle: "Ensimmäinen ajatukseni oli, että ei taas”IL: Eduskunnassa selvitetään porttikieltoa Suomelan salakuvaajalle, sanoo puhemies Vanhanen
Helsingin SanomatPolitiikkaEduskuntaPerussuomalaisetTimo VornanenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Helsingin Sanomat
  • 9.9.19:58
    Media

    Ranne STT:n tilanteesta: Vakava paikka

  • 8.9.19:41
    Media

    Professori STT:n toiminnan kaventumisuhasta: Onko uutistoimisto osa kansallista huoltovarmuutta?

  • 8.9.14:43
    Sanoma Media Finland

    Synkkä päivä mediassa: MTV:llä muutosneuvottelut, STT:lle kova isku Sanomalta

  • 7.7.12:26
    Kuolleet

    Maija-Liisa Peuhun aviomies Keijo K. Kulha kuoli pitkän sairauden uuvuttamana: "Hyvä, että hän pääsi vihdoin pois"

  • 7.7.11:38
    Kuolleet

    Helsingin Sanomien entinen päätoimittaja Keijo K. Kulha on kuollut