Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HS: Kanta-Hämeen sairaanhoitopiiri jättämässä oikeuteen hakemuksen teho-osaston lakon kieltämiseksi

3:33Lindén: Potilasturvallisuuslaki saadaan valmiiksi pianMinisteri Lindén kertoi torstaina 8. syyskuuta, että potilasturvallisuuslaki saadaan valmiiksi pian.
Julkaistu 12.09.2022 13:08

MTV UUTISET – STT

Kanta-Hämeen sairaanhoitopiiri aikoo jättää Helsingin käräjäoikeuteen turvaamistoimihakemuksen teho-osastoa koskevan lakon kieltämiseksi, kertoo Helsingin Sanomat. Asiasta kertoi HS:lle sairaanjohtopiirin johtaja Seppo Ranta.

– Pidän tavattoman ikävänä, että työmarkkinatilanne on päätynyt ja kärjistynyt tällaiseksi. Toivon, että löytyisi ratkaisu, jonka kaikki osapuolet voisivat hyväksyä, Ranta sanoi HS:lle.

Hän perustelee turvaamistoimihakemusta sillä, ettei potilaiden turvallisuutta voida taata muulla tavoin.

Lue myös: Tehy ja Super tyrmäävät potilasturvallisuuslain tarpeettomana, työnantaja toivoo sen hyväksyntää eduskunnassa – työkiistan sovittelu jatkuu Bulevardilla

Vuorokauden mittainen hoitajien lakko alkaa Kanta-Hämeen keskussairaalassa perjantaina, ellei sopua synny tai lakkoa estetä muilla keinoin sitä ennen.

– Pelkään, että tämä on omiaan kärjistämään tilannetta entisestään. Sitä pidän huonona, Ranta sanoo.

Lakko uhkaa kolmea sairaanhoitopiiriä

Kanta-Hämeessä lakon kohteena olisivat teho-osasto ja valvontayksikkö. Se koskisi Rannan mukaan yhteensä kymmentä potilaspaikkaa.

Lue myös: Sairaanhoitopiiri: Tyksin teho-osasto jouduttaisiin sulkemaan 3 päiväksi hoitajalakon takia

Seuraavat teho-osastojen lakot ovat uhkaamassa loppukuun aikana Turussa ja Oulussa. Jokaisella kolmella paikkakunnalla varaudutaan teho-osastojen sulkemiseen lakkojen toteutuessa.

Hoitajajärjestöjen Tehyn ja Superin sekä Kuntatyönantajien välistä kiistaa sovitellaan parhaillaan valtakunnansovittelijan johdolla.

Lisää aiheesta:

Turussa varaudutaan sulkemaan teho-osastoja ja siirtämään potilaita muualle: "Meillä ei ole varaa katsoa, onko kyseessä bluffi"Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri yrittää estää hoitajien lakon käräjäoikeuden kautta – "Meidän on pakko turvata potilaiden henki"Tyksissä nousi huoli: Potilaita voi kuolla työtaistelutoimien seurauksenaTehyn ja Superin sovittelu alkaa tänään – antaneet kaksi lakkovaroitustaTehyltä ja Superilta lakkovaroitus nyt myös Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiriinHoitajajärjestöiltä lakkovaroitus Kanta-Hämeen sairaanhoitopiiriin – "päättäjien ja työnantajien ratkaisu on ollut ajaa suoraan päin jäävuorta"
Sairaalat ja hoitolaitoksetTerveydenhuoltoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sairaalat ja hoitolaitokset
  • Eilen20:20
    Terveydenhuolto

    Näistä syistä hoitojonot paukkuvat: "Jotain lakia joutuu rikkomaan"

  • to15:53
    Hyvän mielen jutut

    Denise soitti klarinettia, kun kirurgit tonkivat hänen aivojaan – sitten tapahtui jotain ihmeellistä

  • 18.10.06:15
    Pöllöraati

    Miksi kansanedustajat kapinoivat sairaalaäänestyksessä? "Politiikon kannattaa mieluummin myöntää käyttävänsä heroiinia"

  • 16.10.15:53
    Politiikka

    Kapinointi kostautui: Perussuomalaisten Polviselle kova rangaistus

  • 11.10.05:27
    Sairaudet ja taudit

    Suomalaisilla yleinen vaiva voi estää elinsiirron – Anu Häkkinen sai jatkokauden elämälleen