Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
0:43Odottamaton käänne luontokuvaajan matkalla:"Opas soitti, että karhut ovat jo pihalla"– katso suomalaiskuvaajan liikuttavat otokset pentujaan halaavasta karhuemostaVideo: MTV Uutisten lukija Veronica Mikkola kuvasi suloisten karhunpentujen kiipeilyjä.
Julkaistu 17.07.2019 21:03

MTV UUTISET – JUTTA HALMINEN

Italiassa metsästäjät ovat karhujahdissa. Karhun on kuvailtu olevan karkaamisessa nero: sen onnistui kiivetä kolmen sähköaidan ja neljä metriä korkean esteen yli Trentinon pohjoisosassa sijaitsevassa villieläinten suojuksessa, ennen kuin se katosi metsään, uutisoi The Guardian.

Ruskeakarhu pakeni Castellerin keskustaan muutaman tunnin kuluessa siitä, kun se vangittiin putkilukolla.

Karhu on nähty lähellä asuinalueita ja sen pelätään olevan vaaraksi ihmisille. Trentinon presidentti Maurizio Fugatti on saanut paljon vihapostia eläinten oikeuksia edustavilta ryhmiltä sekä kokenut ympäristöministeriön vastarintaa sen jälkeen, kun hän antoi käskyn metsästäjille tappaa eläin.

– Jos karhu lähestyy asuttuja alueita, metsästäjillä on lupa ampua, Fugatti sanoi.

– Se seikka, että karhu pystyi kiipeämään yli 7000 voltin sähköisen aidan, osoittaa, että eläin on vaarallinen ja yleinen turvallisuusongelma, hän jatkaa. 

"Olemme karhun ja vapauden puolella"

Ympäristöministeri Sergio Costa arvosteli "tehottomuutta" ja "ammattimaisuuden puutetta" ja sanoi, että eläimen tappaminen on järjetöntä.

Costa lähetti ryhmän Italian ympäristönsuojelu- ja tutkimuslaitoksesta maakunnalle selvittääkseen, miten karhu onnistui pakenemaan.

Houdini-karhu hämmentää Italiassa: Pääsi irti putkilukosta ja kiipesi kolmen sähköaidan yli – "Rakenne ei selvästikään toimi kunnolla, koska karhut eivät lennä"


WWF Italia nauroi maakunnan pyrkimyksille käsitellä karhua.

– Vankka sähköistetty aita, jolla on riittävä teho, on ylitsepääsemätön este, jopa kaikkein järkevimmille karhuille, hän sanoi.

– Rakenne ei selvästikään toimi kunnolla, koska karhut eivät lennä.

Italian puolustusliiton puheenjohtaja Michela Vittoria Brambilla sanoi karhulle, että sen pitää juosta ja pelastaa itsensä.

– Olemme karhun ja vapauden puolella, hän sanoo.

Sama kohtalo kuin King Kongilla

Vuonna 2000, kun ruskeakarhujen määrä heikkeni neljään, Alppien ruskeakarhut tuotiin Trentinoon. Tuolloin EU:n rahoituksella päädyttiin Adamello Brentan luontopuistoon perustamaan Life Ursus -hankkeeseen, jonka kautta Sloveniasta kuljetettiin puistoon kymmenen karhua. Nykyään niitä on noin 50.

Life Ursus sanoi lausunnossaan, että ympäristö- ja eläinoikeusryhmät valmistautuivat ryhtymään oikeudellisiin toimiin maakunnan julmien, perusteettomien ja järjettömien toimien suhteen, mutta totesi, että paennut karhu kärsii todennäköisesti samasta kohtalosta kuin apina eeppisessä seikkailuelokuvassa, King Kongissa.

– Me kaikki tiedämme, miten King Kong päättyy. Peto puolustaa itseään, mutta lopulta vetäytyy. Sama käsikirjoitus on jo kirjoitettu tälle karhulle, lausunnossa todetaan. 

Luonto ja eläimetItaliaUlkomaat

Lisää aiheesta:

Oravaraivoa Kaliforniassa: "Olin kauttaaltaan veressä"Ranskalaismies tappoi uhanalaisen karhun vuoristossa – näin kävi oikeudessaKarhu juoksi kaupunkiin ja raateli ihmisiä Slovakiassa – nyt siitä on tulossa poliittinen pelinappulaRuotsissa kuolemaantuomittu Diego-karhu sulatti ihmisten sydämet – nyt sillä on koti loppuelämäksiNainen joutui karhun jahtaamaksi Slovakiassa, löytyi kuolleena Karhu sai kuolemantuomion Ruotsissa – pelastettiin Eurotunnelin kautta Britanniaan

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • 21:42
    Sudet

    Suden metsästys alkoi – ensimmäisenä päivänä tapettu jo 13 eläintä

  • Eilen20:45
    Alankomaat

    Ilotulitteiden myynti käy kuumana Hollannissa – pian se loppuu

  • Eilen09:15
    Lemmikit

    Lemmikinomistaja, älä tuudittaudu tähän ajatukseen uutenavuotena – "Riski on ihan kaikkien koirien kanssa"

  • ti16:16
    Luonnonsuojelu

    Luonnonsuojeluliitto tuomitsee suden metsästyksen aloittamisen – aikoo kannella EU-komissiolle

  • ti14:54
    Sudet

    Suden metsästys alkaa 1. tammikuuta – näin kiintiö jakautuu