Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hoitajalakko uhkaa keskiviikkona, ellei sovintoratkaisua esitetä ennen tiistaiyötä – mukana olisi 35 000 hoitajaa

3:52Näistä syistä suomalaiset liputtavat hoitajalakon puolestaEnnen ensimmäisen hoitajalakon alkua MTV Uutiset kysyi suomalaisten mielipidettä hoitajalakosta.
Julkaistu 18.04.2022 18:34

MTV UUTISET – STT

Hoitajalakko alkaa keskiviikkona kello kuudelta aamulla, ellei sitä ennen tapahdu yllätyskäännettä. Sovittelulautakunta alkaa keskiviikkona rakentaa sovintoesitystä, kertoo lautakuntaa johtava Elina Pylkkänen työ- ja elinkeinoministeriöstä.

Lakon toinen vaihe koskisi 13:a sairaanhoitopiiriä, ja siinä olisi mukana noin 35 000 hoitajaa.

Pylkkäsen mukaan sovittelulautakunta on pyytänyt työnantajapuolen edustajaa ja työntekijäjärjestöjä pyrkimään keskenään ratkaisuihin työehtosopimusten yksityiskohdista muissa kuin palkankorotuskysymyksissä.

–  Odotamme heidän reaktioitaan saapuvaksi tiistai-iltaan kello 24 mennessä, Pylkkänen kertoi maanantaina.

Hänen mukaansa yhdeksänjäseninen lautakunta aloittaa sovintoesityksen rakentamisen keskiviikkona niiden eväiden pohjalta, joita osapuolet tiistaina ilmoittavat.

Työministeri Tuula Haatainen (sd.) määräsi 8. huhtikuuta sovittelulautakunnan ratkomaan kunta-alan tulehtunutta työriitaa. Pylkkäsen mukaan lautakunnan tehtävä on antaa sovintoesitys, jos osapuolet eivät pääse yhteisymmärrykseen työehtosopimuksen yksityiskohdista ja palkkaratkaisuista.

"Sovittelulautakunta ei neuvottele"

Aiempi, kuutta sairaanhoitopiiriä koskenut lakko päättyi pitkänäperjantaina. Hoitoalan järjestöt Tehy ja Super siirsivät toisen vaiheen alkamaan perjantain sijasta keskiviikkona, jotta työriidan sovitteluun jäisi aikaa.

Varsinaisia neuvotteluja ei kuitenkaan ole järjestöjen mukaan käyty pääsiäisenä lainkaan. Sovittelulautakunnan puheenjohtaja on tavannut puheenjohtajat kerran.

Tehyn edunvalvontajohtaja Else-Mai Kirvesniemen mukaan kutsua neuvotteluihin ei ole tullut myöskään tiistaille eikä muille päiville.

– Meidän tiedossa ei ole, miten sovitteluprosessi jatkuu ja millä aikataululla, hän viestitti.

Pylkkänen korostaa, että sovittelulautakunta ei ole neuvotteluosapuoli.

– Odotamme, että neuvotteluosapuolet tekevät tässä keskenään työtä. Se on heidän roolinsa, ei sovittelulautakunta neuvottele, vaan esittää sovintoesityksiä.

Lue myös: Tehy on tehnyt rikosilmoituksen Tyksin toimialuejohtajasta – syynä hätätyön laiton teettäminen

Toimitusjohtaja Markku Jalonen Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajista (KT) viestitti, että sovittelun etenemisen edellytysten kannalta välttämättömiä taustaselvityksiä ollaan tekemässä ja niistä raportoidaan tiistaina lautakunnalle.

Jalonen ei ottanut vielä maanantaina kantaa siihen, uskooko hän lakon alkavan keskiviikkona. Myös Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin puheenjohtaja Silja Paavola sanoi odottavansa, mitä tiistaina tapahtuu.

Perhe- ja peruspalveluministeri Aki Lindén (sd.) on ilmoittanut antavansa kiistellyn esityksen potilasturvallisuuslaista, jos työtaistelun osapuolet eivät näytä pääsevän sopimukseen tämän viikon alussa.

Toteutuessaan laki antaisi aluehallintovirastoille valtuudet määrätä hoitajia töihin sakon uhalla potilasturvallisuuden takaamiseksi.

Lisää aiheesta:

Hoitajien työkiistan sovittelu on keskeytettyTehy ja Super tyrmäävät potilasturvallisuuslain, työnantaja toivoo sen hyväksyntää eduskunnassa – työnantaja voisi kieltää lakon ja joukkoirtisanoutumiset sakon uhallaOAJ: Lakot alkavat väistämättä ensi viikolla – 80 000 työntekijää jää kotiin, koulut ja päiväkodit kiinni 10 kaupungissaOpettajat, sosiaalityöntekijät ja lukuisat muut kuntien työntekijät ovat menossa lakkoon 10 kaupungissa – "Nyt ollaan siinä tilanteessa"Tehyn valtuusto koolla – tuleeko iltapäivällä lisätietoa hoitajien joukkoirtisanoutumisesta?"Lainsäädännön irvikuva" – Hoitajajärjestöt kritisoivat "pakkotyölakia", vaativat lakon sovittelun jatkamista
SoteLakotSairaalat ja hoitolaitoksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sote
  • ke12:37
    Kotimaa

    Keski-Suomen hyvinvointialueen johtaja eroaa

  • ma12:27
    Kaisa Juuso

    Ministeri Juuso syytti lappilaisia riitelystä ja hänen kritisoinnistaan: "Riehutte somessa ja haukutte minua"

  • ma08:17
    Terveydenhuolto

    Lääkärimaksut ajavat ihmisiä ulosottoon – yksi väestöryhmä erottuu selkeästi

  • 25.10.20:20
    Terveydenhuolto

    Näistä syistä hoitojonot paukkuvat: "Jotain lakia joutuu rikkomaan"

  • 23.10.17:07
    Eduskunta

    Riikka Purra: Yksikään asiantuntija ei kannattanut näin montaa hyvinvointialuetta