Eduskuntapuolueiden puheenjohtajat kohtasivat eilen SuomiAreenan tentissä Porissa ensimmäistä kertaa uudella hallituskaudella. Tentti on katsottavissa MTV Katsomossa.
Tunnin kestävän tentin aiheena oli sisäpolitiikka, erityisesti talous ja työmarkkinat. Tentin juonsivat MTV Uutisten politiikan toimittajat Antonia Berg ja Juha Kaija.
Keskustelussa esiin nousivat muun muassa työmarkkina-asiat, jotka ovat herättäneet kohua viime viikkoina. Hallitus tavoittelee kuuden miljardin euron sopeutusta julkiseen talouteen.
Yhtenä sopeutustoimena hallitus on esittänyt on ensimmäisen sairauslomapäivän palkattomuutta.
Lue myös: Hallitus leikkaa ansiopäivärahaa jopa sadoilla euroilla – uudistuksen piirre voi osua tavoitteen kannalta omaan nilkkaan
Harkimo huolissaan duunareista
Perussuomalaisten edustaja tentissä on eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä sanoi, että kyse on kustannusten nousun hillinnästä, ei leikkauksista.
