Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hiv-tartunnan saanut mies käytti pikkulasta vuosia törkeästi hyväkseen – yhdynnässä nelivuotiaan kanssa

Mies oli uhrin perhetuttu, jonka luona tyttö oli ollut tekojen aikaan vierailulla yksin vailla muuta aikuista. Kuvituskuva.
Mies oli uhrin perhetuttu, jonka luona tyttö oli ollut tekojen aikaan vierailulla yksin vailla muuta aikuista. Kuvituskuva.
Julkaistu 22.03.2016 13:43

MTV UUTISET - STT

Vantaan käräjäoikeus tuomitsi tiistaina miehen kahdeksan vuoden vankeuteen törkeistä seksuaalirikoksista.

Mies tuomittiin muun muassa törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, useista törkeistä raiskauksista, raiskauksesta ja vaaran aiheuttamisesta.  

Oikeuden laatiman julkisen selosteen mukaan mies syyllistyi törkeään lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön loppuvuodesta 2012 alkaen usean vuoden ajan. Uhri oli tekojen alkaessa kolmevuotias. Kun uhri oli neljä, mies oli muun muassa ollut tytön kanssa sukupuoliyhteydessä, sekä emätin- että anaaliyhdynnässä.

Hän oli myös ottanut nukkuvasta tytöstä lähikuvia ja videota, joissa uhri oli sukupuolielin paljaana.  

Mies oli uhrin perhetuttu, jonka luona tyttö oli ollut tekojen aikaan vierailulla yksin vailla muuta aikuista. Ikänsä vuoksi lapsi oli erityisen riippuvainen miehestä.

Mies tiesi hivistään

Mies tuomittiin kaikkiaan neljästä törkeästä raiskauksesta. Tuomiot tulivat samoista teoista, joiden perusteella mies tuomittiin törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Mies oli muun muassa käyttänyt hyväkseen sitä, että uhri oli nukkunut ja ollut kykenemätön puolustamaan itseään.  

Oikeuden mukaan mies on myös tahallaan aiheuttanut uhrille vakavan hengen ja terveyden vaaran olemalla tämän kanssa suojaamattomassa sukupuoliyhteydessä. Mies tiesi hiv-tartunnastaan. Hänellä oli lääkitys, mutta tartunnan mahdollisuutta ei ole voitu täysin sulkea pois.  

Oikeuden mukaan mies myönsi suurimman osan teoista mutta kiisti useassa kohdassa yhdynnän. Oikeudenkäynnissä katsotuista, miehen ottamista videoista on kuitenkin selvinnyt, että tämä oli ollut uhrin kanssa sukupuoliyhteydessä. Ne olivat olleet hyvin lyhytaikaisia, eikä mies ollut saattanut niitä loppuun asti. Oikeus arvioi, että mies oli ilmeisesti tehnyt tekonsa saadakseen itselleen kuva- ja videomateriaalia.  

Mies tuomittiin maksamaan uhrille 20000 euroa.  

Lisää aiheesta:

Vankilasta koeajalle päässyt mies syyllistyi uudelleen seksuaalirikoksiin – nuorimmat uhrit 10-vuotiaitaViisikymppinen mies tuomittiin useista törkeistä lapsenraiskauksista – 13-vuotias lapsi sai myös alkoholimyrkytyksen10-vuotiaan raiskanneen selitykset ontuivat: Väitti lääkityksen poistaneen seksihalut – oli jäänyt usein kiinni julkisella paikalla masturboimisestaSukulaismies käytti pientä tyttöä seksuaalisesti hyväkseen vuosien ajan – kielsi kertomasta ulkopuolisilleJärkyttävän rikoksen tuomio pysyi hovissa: Hiv-mies raiskasi ja hyväksikäytti tuttua pikkulasta vuosien ajanMiehelle vankeutta seksuaalisista hyväksikäytöistä: Saalisti teinejä netistä ja maksoi yhdynnöistä
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen17:53
    Ukrainan sota

    Ukraina selvitti: Tässä yksi Butshan verilöylyn venäläiskomentajista

  • Eilen17:03
    Vankila

    Mediat: Huumeliigan parikymppinen porvoolaispomo on kadonnut

  • Eilen16:47
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Peitepoliisi "Seppoa" ei tarvita oikeuden eteen kuultavaksi – MTV seurasi

  • Eilen15:52
    Aina-karhu

    Sulo Karjalaiselle ehdollista vankeutta eläinsuojelurikoksesta Kuusamon suurpetokeskuksessa

  • Eilen15:00
    Henkirikokset

    Tapetun Katjan kontolla kohuttu rikos Helsingin ytimessä