Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hirvijahdin rikostutkinnassa on tulkintaeroja

Lehtikuva
Julkaistu 05.12.2013 06:34

Hirvenmetsästyksen yhteydessä tapahtuvien metsästysrikosten tulkinnassa on suuria paikkakuntakohtaisia eroja. Samanlainen tapaus tulkitaan toisaalla vahingoksi ja toisella paikkakunnalla siitä seuraa kovimmat mahdolliset rangaistukset.

Tyypillisin tapaus on sellaisen naarashirven ampuminen, jolla on vasa mukana. Vasaa on kuitenkin vaikea maastossa havaita metsän peitteisyyden vuoksi varsinkin lumettomana aikana. 

Koko maassa vasan kanssa liikkuvia emähirviä ammutaan joka syksy kymmeniä. Paikoin nämä tapaukset ovat myös lisääntyneet viime vuosina.

- Pelkästään meillä Koillis-Savossa on tälle syksylle ollut jo neljä tapausta ja se on aika paljon, laskee vanhempi konstaapeli Mika Wallius Juankosken poliisiasemalla.

Wallius ei halua arvioida, johtuuko määrä osaltaan myös liipaisinherkkyydestä ja malttamattomuudesta metsätystilanteissa.

Eroja myös syytteissä

Kihlakunnansyyttäjä Leila Suvantola Itä-Suomen syyttäjänvirastosta on tilastoinut metsästysrikoksia vuosilta 2007-2012 Lapin, Oulun ja Itä-Suomen lääneissä. Tuolla alueella tapahtuu 70 prosenttia Suomessa tietoon tulevista ja syyteharkintaan johtavista metsästysrikoksista.

Tyypillisin metsätysrikos tai rikkomus on emän ampuminen vasalta. Itä-Suomessa syyttäjän nostamista syytteistä tällaisia metsästysjuttuja oli peräti 60 prosenttia.

- Niitä oli Itä-Suomessa 84 tapausta, kun kokonaismäärä oli 141. Se on paljon, Suvantola sanoo.

Oulun läänissä vastaavat luvut olivat 37 (135) ja Lapin läänissä 8 (69).


Syyttämättä jätettiin kymmenkunta kertaa lähinnä näytön puutteen vuoksi. Syyttäjilläkin on kuitenkin selkeä ero metsästysrikoksiin suhtautumisessa.

- Lapissa syytetään aina metsästysrikoksena, mutta meillä Itä-Suomessa 84 tapauksesta 54 syytettiin lievempänä metsästysrikkomuksena ja 30 tapausta metsästysrikoksena, Suvantola kertoo tuloksista.

"Laintulkinta on jäsentymätöntä"

Rikoskomisario Markku Tuominen Keski-Uudenmaan poliisilaitokselta on törmännyt tapauksiin, jossa metsästäjät itse ylitulkitsevat lakikirjaa.

- Hirvinaaras on aina rauhoitettu, mutta jos nylkypaikalla ryhdytään tutkimaan nisiä, että tuleeko niistä mahdollisesti maitoa, niin se on jo turhaa, Tuominen pamauttaa.

Riistahallinnossa mukana oleva Tuominen kritisoi myös kovin sanoin lakipykälän muuta tulkintaa. Tuomisen mukaan rikoksen tunnusmerkistö ei läheskään aina täyty tapauksissa, joissa vasan kanssa liikkuva naarashirvi ammutaan.

- Jos ampuja ei kerta kaikkiaan näe vasaa, tunnusmerkistö ei täyty. Teon on oltava tahallinen. Emä voi myös piilottaa vasan, Tuominen muistuttaa.

Kokeneena riistamiehenä Tuominen kehottaa metsästäjiä tutustumaan lakipykäliin.

- Näissä tapauksissa siis metsästäjät ja metsästyksenjohtajat ovat todella tarkkoja, mutta lakipykälien arviointi on jäsentymätöntä. Korostan, että on katsottava lain tarkoitusta, Tuominen sanoo.

Samalla Tuominen tunnustaa, että poliisillakin on osaamattomuutta hirvijahtiin liittyvissä rikostutkinnoissa.

- Poliisiin on rekrytoitu yhä enemmän henkilöitä, joilla metsästys ei ole harrastuksena ja aihepiiri on vieras. Aiemmin varsinkin maaseudulla poliisilla oli hyvä omakohtainen tuntuma metsästykseen ja nämä asiat olivat tutumpia.

Yhtenäistä linjaa kaivataan

Neuvotteleva virkamies Sami Niemi maa- ja metsätalousministeriöstä vahvistaa, että aihepiiristä on keskusteltu esimerkiksi riistaneuvostossa. Niemikin on kohtuullisen laintulkinnan kannalla.

- Metsästäjät ilmoittavat näistä hirvijahdin tapahtumista kuuliaisesti ja se on tietysti hyvä asia. Toisaalta pitäisi olla myös rohkeuttaa ja asiantuntemusta todeta, ettei teko ollut tahallinen, Niemi linjaa.

Keskusteluissa on Niemen mukaan ollut esillä myös ehdotus, että esimerkiksi emähirven kaadossa tapaus sankitioitaisiin johonkin hintaan ja lihat jäisivät hirviporukalle.

Poliisitarkastaja Seppo Sivula sisäasianministeriön poliisiosastolta myöntää, että rikostutkinnan käytännöt vaihtelevat. Jollakin alueella paikallispoliisi ei puutu tapauksiin kovin helposti. Toisella paikkakunnalla jutut tutkitaan aina tarkasti ja lopputuloksena on usein sakkojen lisäksi aseiden menetys valtiolle.

- Pitäisi olla yhtenäinen linja koko maassa, Sivula vaatii.

Poliisihallitus ohjeistikin poliisilaitoksia asiasta vuonna 2012.

- Kaikki metsästysrikokset poliisin on tietenkin tutkittava, sitä työtä ei voi muille siirtää.

Mikä vahinko?

Apulaispoliisipäällikkö Pentti Nurminen Pohjois-Karjalan poliisilaitokselta muistuttaa, että naaras jota vasa seuraa on aina rauhoitettu.

- Sillä ei ole merkitystä, onko kyseessä vahinko vai ei. Lainkohta on tosin epämääräinen. Se on säädetty myös siksi, että sillä olisi ennaltaehkäisevä vaikutus metsästäjiin, Nurminen korostaa.

Esimerkiksi Pohjois-Karjalassa hirvijahdin metsästysrikoksiin on otettu Nurmisen mukaan tarkka linja, jossa ei ole tulkinnanvaraa.

- Ei voi sanoa toiselle porukalle, että vahingolta näyttää ja toiselle porukalle jotain muuta. 

 Keimo Lehtiniemi - MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Metsästysrikosten määrä kasvoi viime vuonna – "Voi olla motiivina vihaa ja ihan hupia"Pienpetoraudan piinaaman karhuemon viimeinen päivä lähenee Joensuun seudulla – näin metsästyskauden alku vaikuttaa sen kohtaloonEnnen kuin metsästäjä ampuu, on varmistuttava ainakin kahdesta asiasta – kiväärin luoti voi lentää kilometrejä: "Kansallispuistoissa on edelleen turvallista retkeillä"MTV mukana ennennäkemättömässä karhujahdissa: Karhukenraali Törrönen johtaa Pohjois-Karjalan mahtijahtia – “Jos meitä olisi uskottu, ei oltaisi tässä”Paljonko petoja oikeasti on? Viranomaisten ja metsästäjien arviot Suomen susikannasta vaihtelevat rajustiLuonnonsuojelija: Susikeskustelu pahoin tulehtunut, ylilyönnit leimaavat
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 15:29
    Ähtäri

    MTV:n tiedot: Ähtärin eläinpuisto voi pelastua – toiminnan jatkajalle ehdokas

  • 15:24
    Liikenneonnettomuudet

    Lahden kolarisuman syyt selvillä

  • 15:10
    Sauli Niinistö

    Sauli Niinistö kertoo, mitä joutuu tekemään seuraavaksi

  • 14:09
    Finnair

    Finnair: Uutta tietoa ja rajut luvut penkkikriisistä

  • 14:07
    Maanpuolustus

    Suomi valmistelee muiden Pohjoismaiden kanssa yhteisiä droonihankintoja