Poliisi tutkii Jämsän Himoksella vuokramökissä järjestettyjä suuria bileitä.
Poliisin mukaan Himoksella on järjestetty vuokramökissä noin 200 henkilön luvattomat bileet.
– Asiassa on syytä epäillä, että eräässä vuokramökissä on järjestetty tilaisuus, mihin on myyty lippuja ja mistä ei ole poliisille ennakkoon ilmoitettu. Tilaisuus päättyi siihen, että poliisi poisti arvionsa mukaan noin 200 henkilöä kyseiseltä mökiltä, sanoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Veli-Pekka Välisaari.
Asiaa tutkitaan epäiltynä kokoontumisrikkomuksena. Muut mahdolliset rikosnimikkeet tarkentuvat myöhemmin. Bileet järjestettiin lauantain ja sunnuntain välisenä yönä 10.–11. helmikuuta.
Poliisin mukaan ilmiö on aika yleinen.
– Poliisi kohtaa Himoksen alueella valitettavan säännöllisesti tällaisia mökkijuhlia, jotka jostain syystä ovat karanneet niitä järjestäneiden tahojen hallinnasta. On hyvin tavallista, että mökkiin pyrkii ulkopuolisia henkilöitä tai itse juhlaväen joukossa alkaa alkoholin ja muita päihteiden nauttimisen jälkeen tappeluja ja muita häiriöitä, sanoo alueen komisario Teemu Karhunen.
Poliisi: 10 hengen mökki ei ole turvallinen näin suurelle joukolle ihmisiä
Kun kyse on avoimesta tilaisuudesta, johon voi osallistua ilmaiseksi tai pääsylippua vastaan, on kyseessä ennakkoilmoitusta vaativa yleisötilaisuus.

