Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hiljaisia metsän omistajia halutaan herätellä

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Mikko Kormilainen
Julkaistu 08.02.2017 09:54

MTV UUTISET

Suomen yksityisistä metsätalousmaista noin kymmenen prosenttia kuuluu hiljaisille metsänomistajille, kertoo Pellervon taloustutkimus. Hiljaiset omistajat korostavat luonto- ja ympäristötavoitteita ja välttävät usein avohakkuita.

Hiljaisiksi luokiteltiin metsänomistajat, jotka eivät ole tehneet ilmoitusta hakkuista tai hakeneet tukea kymmeneen vuoteen. Heidän omistamissaan metsissä on noin 13 prosenttia käyttämättömistä hakkuumahdollisuuksista.

PTT esittää, että metsän omistamisen hallinnointi pitäisi tehdä mahdollisimman helpoksi, jotta hiljaisia omistajia saataisiin aktivoitua. Metsävaratiedon parempi saatavuus helpottaisi palvelujen kohdentamista ja tarjoamista.

– Monilla omistajilla yleinen rajoite on metsäasioihin käytettävissä oleva aika. Metsä on harvalle pääelinkeino, joten siihen liittyviä töitä tehdään kaiken muun ohessa. Siksi palveluiden vaivattomuus, helppo saatavuus ja joustavuus ovat tärkeitä asioita, toteaa PTT:n metsäekonomisti Emmi Haltia.

Yksi suuri ryhmä hiljaisten metsänomistajien joukossa ovat kuolinpesät. Metsään liittyvä päätöksenteko koetaan kuolinpesissä usein hankalaksi, eikä päätöksenteon periaatteista ole usein sovittu. Tutkimuksessa ehdotetaan, että kuolinpesille nykyään vapaaehtoinen selvennyslainhuuto tehtäisiin pakolliseksi

Lisää aiheesta:

Metsien hoitoon varattua tukirahaa jäi valtavasti käyttämättäYhä useampi metsänomistaja haluaa suojella metsäänsä – eniten puutteita Etelä-SuomessaUutissuomalainen: Sipilän mielestä metsien hakkuita ei tarvitse vähentää Maaseudun Tulevaisuus: yhdeksästä eduskuntapuolueesta vain kahden puheenjohtajat tukevat avohakkuukieltoa Avohakkuiden täyskieltoa ajava aloite seuraavan eduskunnan käsittelyyn – Luonnonsuojeluliitto uskoo läpimenoonYmpäristöjärjestö WWF moittii metsäneuvojien tyrkyttävän yhä avohakkuita
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:11
    Rajavalvonta

    Itäraja ylitetty laittomasti Ilomantsissa – kaksi kiinniotettua

  • 19:16
    Analyysi

    Analyysi: Yksi kuva kertoo karulla tavalla, kuinka Suomen lainamarkkinat poikkeavat muusta Euroopasta

  • 19:11
    Poliisi

    Usean tunnin poliisioperaatio Helsingissä: Epäilty kellarimurto

  • 17:08
    Kadonneet

    Nelli, 14 ja Matias, 15 kateissa Keski-Suomessa – havainnot hätänumeroon

  • 15:57
    Ukrainan sota

    Pääministeri Orpo Ylelle: Ukrainan tilanteessa paljon hyvää kehitystä