Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hiihtoon suuri mullistus: suksille tulossa omat "dopingtestit" – "Kustaan purkkiin ja tutkitaan suksen pohjia"

6:29Fluorivoiteet kielletään maastohiihdossaEuroopan Unionin alueella fluoripitoisten suksivoiteiden valmistus ja myynti kielletään ensi kesänä. Mitä tämä vaikuttaa tavallisille kuntohiihtäjille ja maastohiihtomaajoukkueille, siitä jutun videolla.2019 Getty Images
Julkaistu 23.11.2019 07:00

Antti Rämänen / Ville Lepistö

Ensi kesänä EU-alueella voimaan astuva fluorivoiteiden valmistus- ja myyntikielto vaikuttaa ensin tavallisiin kuntohiihtäjiin, mutta aiheuttaa jatkossa todennäköisesti isoa päänvaivaa myös maastohiihdon maajoukkueiden huoltoryhmille.

Reilut kolme vuosikymmentä sitten norjalaisyhtiö Swix mullisti murtomaasuksien voitelun tuomalla markkinoille suksien luistoa huomattavasti parantaneen fluoripulverin. Voiteet olivat omiaan eteenkin märällä lumella, mutta tämän talven lumien sulaessa niiden kulta-aika tulee päätökseen.

LUE MYÖS: Hurja paljastus – jopa puolet Norjan hiihtolupauksista saattanut käyttää sääntöjenvastaista voitelua

Euroopan Unionin alueella fluoripitoisten suksivoiteiden valmistus ja myynti kielletään ensi kesänä. Joensuulaisen suksivoidevalmistaja Vauhti Speed Oy:n toimitusjohtaja Esa Puukilainen kertoo paineen tulevan kahdelta suunnalta.

– Toinen tulee kemikaaliviranomaisten asettamista käyttörajoituksista, ja nyt Euroopan kemikaaliviranomainen on kieltämässä tiettyjen fluoriyhdisteiden käyttöä.

– Sitten toisaalta kuluttajien valveutuneisuus haitallisia tai synteettisiä tuotteita kohtaan on lisääntynyt. Kuluttajat hakevat ympäristöystävällisempiä tuoteratkaisuita, Puukilainen kertoo MTV Urheilulle.

Testaus ja seuranta vaativaa työtä

Maastohiihdon maailmancupissa kieltoa ollaan vasta suunnittelemassa, mutta huoltoryhmille se toisi tullessaaan oman vaikeutensa.

Suomi on voidekehityksessä maailman huipputasolla. Vauhti esitteleekin ensi viikonloppuna Rukan maailmancupissa fluorivapaan vastauksensa. Kylmissä pakkasoloissa uudet voiteet toimivat siinä missä fluoratutkin, mutta kunnon testiin ne joutuvat vasta märissä olosuhteissa.

LUE MYÖS: Radikaali kielto järisyttämässä maastohiihtoa, Venäjälle mahdollisesti luvassa massiivinen etu – suomalaisasiantuntija: "Jopa kolmen minuutin ero"

Kansainvälinen hiihtoliitto FIS:ssä on jo keskusteltu fluorivoiteiden mahdollisesta kieltämisestä tulevaisuudessa, mutta käytännössä asian valvonta vaatisi luotettavien testausmenetelmien kehittämistä. Eri fluoriyhdisteitä kun on monia ja osa niistä on jatkossakin sallittuja.

– Sillä on tietysti iso merkitys. Pitää keksiä uusia voiteita, jotka olisivat sitten vähintään yhtä hyviä tai ainakin lähellä sitä, toteaa MTV Urheilun hiihtoasiantuntija Jari Isometsä.

– Ja tietysti pitää keksiä kunnon testausmenetelmät, että onko fluoria käytetty vai ei. Tulevaisuudessa sitten kustaan purkkiin, mutta tutkitaan myös suksen pohjia, Isometsä letkauttaa.

Puukilainen uskoo, että testausviidakosta seurauksena olisi ennen pitkää kaikkien yhdisteiden täyskielto.

Fluoriyhdisteet säilyvät luonnossa ja ihmisissä pitkään

Lähitulevaisuudessa tiettyjen fluoriyhdisteiden valmistus- ja myyntirajoitus on tulossa käytännössä maailmanlaajuiseksi. Perfluorioktaanihappo- eli PFOA-yhdisteet on todettu ympäristön kannalta erittäin pysyviksi, kertoo Tukesin kemikaalituotteiden ylitarkastaja Petteri Talasniemi.

– Ne hajoavat ympäristöön joutuessaan erittäin hitaasti. Niillä on kyky kertyä ympäristöön ja ihmisen elimistöön.

– Ne kulkeutuvat helposti kauas käyttöpaikasta, ja niitä löydetäänkin erilaisissa monitoreinneissa laajasti ympäristöstä, eläimistä ja ihmisistä, Talasniemi toteaa.

Lisää aiheesta:

Iivo Niskanen jyrähtää Kansainväliselle hiihtoliitolle: "Ei tarvitsisi tulla kokeilemaan"Hiihdon kohumuutoksesta puhuttavaa sisäpiiritekstiä – hanskatkin voivat johtaa hylsyyn: "Tuuripeliä"Huijauksen todennäköisyys on suuri Pekingin kisaladuilla – kiinni jäämisen riski on olematon: "Se on kuin 80:n nopeusrajoitus, ja jotkut ajavat satasta"Suomalaistestit paljastivat karun totuuden: Maastohiihdon kohupäätös osoittautumassa karmivaksi hudiksi – "Todella huolestuttava asia"Hiihtopiirejä myllää kohupuheenaihe: "Suurempi vaikutus kuin veridopingilla"Kaikessa hiljaisuudessa Saksassa on kehitetty laite, joka voi mullistaa maastohiihdon – joutuuko yhä ilman huoltoryhmää oleva Suomi pulaan?
MaastohiihtoHiihtolajitDopingUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • to19:31
    Doping

    Dopingista kärynnyt Victoria Carl palkittiin

  • to09:29
    Hiihtolajit

    Venäjän valituksesta uutta tietoa

  • to07:09
    Perttu Hyvärinen

    Venäläishiihtäjät yllättäen paikalla – Perttu Hyvärinen: "Erikoinen tilanne"

  • ma20:45
    Hiihtolajit

    Norjan maastohiihtosuuruus on kuollut

  • ma06:04
    Lauri Vuorinen

    Suomen huippuhiihtäjä lataa MM-ihmeensä taustoista: "Mennyt vähän liiallisuuksiin"