SM-liigan jumboseura Helsingin IFK vahvistuu ruotsalaisvahti Hugo Alnefeltilla. HIFK ei ole vielä virallisesti julkistanut Alnefeltin sopimusta, mutta siirto paljastui keskiviikkona Jääkiekkoliiton pelaajarekisteristä.
Alnefelt pelasi viime kauden SHL:ää ruotsalaisessa HV71:ssä, jossa vyölle kertyi 28 ottelua torjuntaprosentilla 90,0. Ennen sitä 24-vuotias ruotsalainen pelasi kolmen AHL-sesongin aikana 85 ottelua Tampa Bayn farmiseura Syracuse Crunchissa.
Lue myös: TPS-tähdestä surkea uutinen
Tampa Bay Lightningin maalilla yhdessä NHL-ottelussa esiintynyt Alnefelt ei kuitenkaan ole päässyt tällä kaudella pelaamaan, ja hakee nyt uutta nostetta uralleen Helsingistä. HIFK:lla on ruotsalaisvahdille käyttöä, sillä sekä Niko Hovinen että Paavo Kohonen ovat tällä hetkellä sivussa.