Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

HIFK:lle uusi sentteri – Jarmo Kekäläiselle tuttu hyökkääjä juhli suomalaisten kanssa AHL:n mestaruutta

8:50Uusi yleisöystävälliseksi markkinoitu lätkäsarja aloittaa – viisi SM-liigaseuraa mukanaVideolla tehdään selkoa uudesta 3v3 Super Series -sarjasta. ©Icon Sportswire (A Division of XML Team Solutions) All Rights Reserved
Julkaistu 28.06.2020 16:20
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

MarkoLeppnen

SM-liigan HIFK saa vahvistusta keskikaistalle, kun Alex Broadhurst liittyy joukkkueeseen. 

Broadhurstin, 27, sopimus on yhden vuoden mittainen. Amerikkalaissentterillä on vankka tausta AHL:stä: seitsemän kautta, 384 ottelua ja tehopisteet 79+136=215. 

LUE MYÖS: Esa Tikkanen paljasti, miten Selänne, Kurri ja muut NHL-tähdet päätyivät Jokereihin ja HIFK:hon – paikallispelistä tuli verinen: "Kridellä lähti legoja ja tuli äitiä ikävä"

Broadhurst on pelannut kaksi ottelua NHL:ssä  Columbus Blue Jacketsin riveissä kaudella 2017–18 . Viime kaudella hän edusti San Diego Gullsia, joka on Anaheim Ducksin farmijoukkue. 

– Etsimme peliä tekevää sentteriä ja Alex on pelaaja, jota olemme seuranneet pidempään. Hienoa, että hän valitsi useista vaihtoehdoista HIFK:n ensi kauden joukkueekseen, sanoi urheilujohtaja Tobias Salmelainen seuran tiedotteessa. 

Broadhurst oli voittamassa Markus Hännikäisen ja Joonas Korpisalon kanssa AHL:n mestaruutta Columbus Blue Jacketsin farmijoukkueen Lake Erie Monstersin riveissä vuonna 2016. Hän on näin erittäin tuttu HIFK:n ex-toimitusjohtajalle Jarmo Kekäläiselle, joka työskentelee Blue Jacketsin toimitusjohtajana. 

Palkintokaapista löytyy lisäksi OHL:n ja USHL:n mestaruus. 

Isoveli Terry Broadhurst pelasi KooKoossa kaudella 2016–17. 

Lisää aiheesta:

Tappara jysäytti taas – NHL:n ykköskierroksen varaus haaviinKiekko-Espoo värväsi kanukkituplan – viime kaudella jättitehot mättänyt hyökkääjä palaa LiigaanIlves hankki todellisen NHL-kiertolaisenIlmaveivimies siirtyy Jokerien paitaan – samassa paketissa toinenkin suomalainen NHL-pelaajaNHL:ää kolunnut hyökkääjä tarttui SM-liiga-seuran haaviin – sopimus myös viime kaudella Euroopassa tehoilleelle sentterilleJarmo Kekäläinen hankki SM-liigan viime kauden pistetykin
LiigaHIFKJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 07:01
    Jääkiekko

    "Miten on mahdollista?" – erikoinen tieto kuumasta liigajoukkueesta ällistyttää Karri Kiveä

  • Eilen20:03
    Kärpät

    Kärpät kaappasi SM-liigasta tutun ruotsalaisen

  • Eilen17:35
    Sport

    Kaukalosta kadonnut SM-liigapelaaja: Sopimus purettu

  • Eilen10:44
    Ässät

    SM-liigassa tapahtuu nyt kummia: "Tämmöistä ei ole tarvinnut vuoteen sanoa"

  • 13.12.20:33
    Kärpät

    SaiPa iski sekunnissa kiekon verkkoon – ottelulle erikoinen ratkaisu