Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HIFK hävisi oikeustaiston – valmentajasekoilusta pamahti jättilasku

Fabrizio Piccareta on voittanut oikeustaiston HIFK:ta vastaan, mutta seura odottaa vielä Fifan perusteluita "yllättävälle" päätökselle.
Fabrizio Piccareta on voittanut oikeustaiston HIFK:ta vastaan, mutta seura odottaa vielä Fifan perusteluita "yllättävälle" päätökselle.Samppa Toivonen / AOP
Julkaistu 15.06.2023 14:01
Toimittajan kuva

Eetu Ikola

eetu.ikola@mtv.fi

eetuikola

Jalkapallon miesten Ykkösessä pelaava Helsingin IFK on hävinnyt oikeuskiistan italialaisvalmentaja Fabrizio Piccaretaa vastaan. Kumpikin osapuoli vahvistaa MTV Urheilulle, että lajin kattojärjestö Fifa on määrännyt seuran maksamaan Piccaretalle korvauksen sopimusrikkomuksesta.

LUE MYÖS: MTV Urheilun tiedot: HIFK uhkaa joutua oikeuteen – sopimuksen tehnyt valmentaja odotti jo lentoa, kunnes kuuli seuran tylystä ratkaisusta: "En voinut uskoa sitä"

– Päätös tuli meille yllätyksenä. Meillä oli vahva käsitys siitä, ettei sopimusta ollut syntynyt. Emme todellakaan osaa arvioida, mihin tämä päätös perustuu, HIFK:n puheenjohtajaksi marraskuussa palkattu Perttu Hillman kertoo MTV Urheilulle.

HIFK on määrätty maksamaan Piccaretalle peräti 96 000 dollarin (noin 88 500 euroa) korvauksen. Hillman sanoo, että summan maksaminen tekee "suuren loven" seuran kukkaroon. Perustelut päätöksestä tulevat kuitenkin erikseen myöhemmin, minkä jälkeen HIFK aikoo pohtia jatkotoimiaan tilanteen ratkaisemiseksi.

– Perusteluiden odotetaan saapuvan kuukauden kuluessa, jonka jälkeen olemme viisaampia. Olemme mielestäni edelleen toimineet niin, ettei mitään rikkomusta ole tapahtunut. Joten kun saamme perustelut, pohdimme päätöksestä valittamista CAS:lle (urheilun kansainvälinen vetoomustuomioistuin), Hillman sanoo.

Oikeuskiista pohjautuu kauden 2022 valmentajasoppaan. HIFK aloitti portugalilaisen Bernardo Tavaresin alaisuudessa, mutta joutui etsimään itselleen uuden päävalmentajan portugalilaisen lähdettyä seurasta vain yhden Veikkausliiga-ottelun jälkeen.

Aiemmin FC Interiä luotsanneen Piccaretan oli määrä korvata Tavares HIFK:n peräsimessä. Entinen urheilutoimenjohtaja Mika Lönnström työsti sopimusta niin pitkälle, että italialainen ehti allekirjoittaa sopimuksen ja varata lentonsa Suomeen. Sopimus olisi ollut kaksivuotinen.

Piccaretan ja myös Lönnströmin yllätykseksi HIFK:n hallitus päätyi kuitenkin palkkaamaan Mixu Paatelaisen, ja Piccareta jäi ilman työpaikkaa. MTV Urheilu kertoi heinäkuussa 2022, että riita osapuolten välillä on johtamassa oikeustaistoon.

HIFK käynnisti osakeannin

Viime kaudella merkittävissä talousvaikeuksissa ollut HIFK käynnisti keskiviikkona osakeannin, jolla voidaan mahdollisesti rahoittaa vahingonkorvauksia, vaikka se ei Hillmanin mukaan tapaukseen suoranaisesti liitykään.

– Tätä arveltua kytkentää näillä ei ole. Kyseinen osakeanti on yhtiön taseaseman parantamiseen tähtäävä hanke, mutta koska tapaan kuuluu, niin kaikki taloudellisesti merkittävät asiat viimeisen tilierän jälkeen on tuotava julki. Näissä tilanteissa on oltava läpinäkyvä ja mitään salaisuuksia meillä ei ole, Hillman selventää.

Lisää aiheesta:

Suomalaishuipun rahakas siirto muuttui nopeasti painajaiseksi – avautuu nyt häkellyttävästä ajastaan Intiassa: ”Loputtomasti valheita”MTV Urheilun tiedot: Talousvaikeuksissa rypevän Hongan manageri irtisanoutui – palkkarästeistä uhka jatkolleHIFK valtavissa talousvaikeuksissa, koko kausi uhattuna – seurapomo myöntää: "Rahaa on liian vähän"HIFK:n soppa sakenee – kohun keskelle joutunut valmentaja vastaa seuran väitteisiin: "Minulla on kaikki kirjalliset todisteet"MTV Urheilun tiedot: HIFK uhkaa joutua oikeuteen – sopimuksen tehnyt valmentaja odotti jo lentoa, kunnes kuuli seuran tylystä ratkaisusta: "En voinut uskoa sitä"Porin Ässät jäi käsittämättömien käänteiden jälkeen ilman päävalmentajaa – "Joudumme turvautumaan muihin suunnitelmiin"
HIFKVeikkausliigaJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

HIFK
  • 1.9.11:07
    Jalkapallo

    HIFK:n mitta täyttyi: Kaksi vakavaa väkivaltatilannetta

  • 05.11.202420:35
    Jalkapallo

    Yllätyspesti: HIFK:n ex-pomo päävalmentajaksi Nigeriaan

  • 18.12.202317:01
    Jalkapallo

    HIFK:n pyristely jatkuu – neuvottelee ulkomaisen sijoittajan kanssa

  • 16.11.202317:57
    Jalkapallo

    Tähän sarjaan HIFK hakee

  • 31.10.202315:18
    Jalkapallo

    HIFK:lta synkkä tiedote – vakavassa tilanteessa oleva seura esitti "avunpyynnön"