Helsingin IFK pyytää anteeksi Suomen Urheilijahierojaopiston opiskelijoiden kokemia epäasiallisuuksia.
Suomen Urheiluhierojaopisto tiedotti keskiviikkona lopettavansa yhteistyön HIFK:n kanssa. Hierojaopiskelijat ovat kokeneet epäasiallista käytöstä jääkiekon SM-liigassa pelaavan HIFK:n joukkueen parissa.
Opiston johtajan Anniriikka Tervon mukaan työharjoittelussa HIFK:ssa olleet opiskelijat ovat kohdanneet toistuvasti seksististä ja sovinistista käytöstä sekä valmennustiimin että pelaajien taholta. HIFK on käsitellyt asiaa sisäisesti ja antanut asiattomasti käyttäytyneille henkilöille varoituksen.
Lue myös: HIFK-pomon puheille tyrmäys – "Epäasiallista käytöstä ollut muulloinkin"
HIFK julkaisi torstaina pahoittelut.
– Pyydämme anteeksi ja otamme asian erittäin vakavasti. Mutta pelkkä anteeksipyyntö ei tässä tilanteessa riitä, tarvitaan myös tekoja. Olemme puhuneet asiasta joukkueen kanssa ja tämä on myös heidän toiveensa, HIFK:n toimitusjohtaja sanoo.

