Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Herola: Mitali vaatisi ihmeen

Lehtikuva
Julkaistu 03.03.2017 17:05

MTV SPORT - STT

Yhdistetyn kilpailijat Ilkka Herola ja Eero Hirvonen säntäävät kuudennelta sijalta parikilpailun hiihto-osuudelle Lahden MM-kisoissa. Ero kärkeen repesi mäessä 48 sekuntiin, kun Herola laskeutui 121 metriin ja Hirvonen 118 metriin.

Suomalaiset eivät ihastelleet mäen jälkeen tulostaulun sanomaa, sillä se kertoi karun totuuden. Suomalaiset joutuvat ladulle yksin. Vetoapua ei ole hevin luvassa edestä eikä takaa.

- Ihmettä vaatii, Herola totesi kaksikon mitalihaaveista.

Ranska lähtee ladulle ensimmäisenä 16 sekuntia ennen kilpailun voittajasuosikkia Saksaa. Japani on kolmantena 18 sekunnin päässä kärjestä. 

Norja lähtee ladulle neljäntenä 24 sekunnin päässä ja Itävalta viidentenä 28 sekunnin päässä Ranskasta.

- Olisi pitänyt päästä tuonne Norjan tuntumaan. Siitä olisi voinut yrittää, Herola totesi tilanteesta.

Suomen takana seuraavina ovat Slovenia ja hiihtovoimainen Italia. Ero Sloveniaan on 16 sekuntia ja Italiaan 41 sekuntia.

Hirvonen ei tiennyt hyppyvuoronsa jälkeen kokonaistilannetta. Oman suorituksensa hän tiesi silti lytätä.

- Ei tullut onnistumista, ei riitä mihinkään, Hirvonen harmitteli myöhästynyttä ponnistustaan.


- En saanut ponnistuksesta energiaa.

Yhdistetyn hiihto-osuus alkaa kello 18.15. Molemmat hiihtävät viisi kertaa 1,5 kilometrin sprinttilenkin. Hiihdon kokonaispituus on 15 kilometriä. 

Lisää aiheesta:

Karmea suomalaissuoritus MM-hiihdoissa – noitui Ylelle: "Kyllä hävettää"Suomalaisten mäkiosuus päättyi lohduttomiin tuloksiin – "Paskahan se oli"Suomen yhdistetyn kaksikko olisi kaivannut apuja taivaalta: "Mahdoton hiihtää kiinni näissä oloissa"Hirvonen ja Herola takaa-ajajiksi yhdistetyn ladulle: "Kyllä se töitä teettää paljon"Suomen mitalihaaveille karmea kolaus yhdistetyn mäessä, Leevi Mutrun reaktio kiteytti kaiken – tätä nousu vaatiiHirvonen ja Herola kuudentena yhdistetyn parikisassa – pronssiin matkaa 30 sekuntia
YhdistettyHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yhdistetty
  • 15:42
    Hiihtolajit

    Suomalaisduolta hieno avaus kaudelle – 17-vuotiaalle lupaukselle uran paras suoritus

  • ti13:37
    Milano-Cortina 2026

    Täyskäännös! Venäläiset mukaan talviolympialaisiin, linjaa CAS

  • ti11:23
    Maastohiihto

    Iivo Niskasesta merkittävä tieto

  • 30.11.11:52
    Hiihtolajit

    Suomalaishuippu lataa Rukalla: "Turha reissu"

  • 29.11.16:45
    Hiihtolajit

    Ilkka Herolalta komea nousu Rukalla