Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Henkilöauto alkoi heittelehtiä ja törmäsi vastaan tulleeseen kuorma-autoon: Lääkärihelikopteria tarvittiin

Kuvituskuva / All Over Press
Julkaistu 11.03.2019 19:24

MTV UUTISET - STT

Keski-ikäinen mies sai vakavia vammoja hänen ajamansa henkilöauton törmättyä vastaan tulleeseen kuorma-autoon Paltamossa Kainuussa maanantaina. Turma sattui Mieslahden ja Jokimäen välillä Kajaanintiellä noin kello 16.15.

Päivystävän palomestarin mukaan Kajaanin suunnasta saapunut henkilöauto oli alkanut ennen kolaria heittelehtiä, minkä jälkeen se ajautui vastaantulevien kaistalle ja osui sivuittain kuorma-auton keulaan. Kummassakin autossa oli vain kuljettaja.

Henkilöautossa loukkaantunutta kuljetettiin hoitoon ensin ambulanssilla, mistä hänet siirrettiin lääkärihelikopteriin.

Palomestarin mukaan turmapaikalla sateli onnettomuuden tapahtuma-aikaan hieman lunta. Paikalla oli hänen mukaansa normaali talvinen ajokeli.

Oulun ja Kajaanin välillä kulkeva tie 22 oli kolarin jälkeen suljettuna onnettomuuspaikalla. Viranomaisten arvion mukaan liikennekatkos oli päättymässä viimeistään kello 20.

Lisää aiheesta:

Ohitus sohjoisella tiellä aiheutti todella vakavan vaaratilanteen Pöljällä – toisessa kolarissa varusmiehiä kuljettanut auto ajaantui vastaantulevien kaistalleKuolonkolari Raahessa: Henkilöauto ja säiliörekka kolaroivat, auto syttyi palamaanMies loukkaantui vakavasti henkilöauton ja rekan törmäyksessä Ylivieskassa – auto risteili kilometrejä tien laidasta laitaanYksi kuoli Jämsän nokkakolarissa – useat loukkaantuivat vakavastiSonkajärven kuolonkolari: Poliisi etsii kuorma-auton takana ajanutta henkilö- tai pakettiautoaKaaharin auto lensi vastaantulijan auton päälle: Kuoli itse, raskaana olleelle vakavia vammoja
LiikenneOnnettomuudetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Liikenne
  • 12:59
    Liikenneonnettomuudet

    Näin tiuhaan poliisi kirjotti kesällä sakkoja skuuttirikkeistä – positiivinen havainto nuorista

  • Eilen21:04
    Turkki

    Kissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsa

  • Eilen09:15
    Liikennevalvonta

    Pelkäätkö "peltipoliisia"? Komisario vastaa kysymykseen legendaarisesta cd-levykikasta

  • Eilen06:38
    Pyöräily

    Yli satatuhatta ihmistä osoitti mieltään palestiinalaisten puolesta Madridissa, ympäriajon päätösetappi peruttiin

  • 14.9.14:51
    Finnair

    Finnairin lento palasi Helsinkiin kahdesti teknisen vian vuoksi – kuuden tunnin viivästys