Jori Kaila kiittelee Five Finger Death Punch -yhtyettä maanläheisestä asenteesta.
Helsinkiläinen Jori Kaila oli sunnuntaina matkalla Pietarista Helsinkiin, kun samassa kakkosluokan vaunussa Allegro-junassa istuva, noin kymmenen hengen rock-henkisistä ja amerikanenglantia puhuvista miehistä koostunut seurue kiinnitti hänen huomionsa.
– Oikein fiksun ja ystävällisen oloisia, saivat jopa Venäjän rajaviranomaiset hymyilemään, Kaila kertoi Facebookissa Puskaradio Helsinki -ryhmässä julkaisemassaan julkisessa päivityksessä.
Hän päätyi juttusille seurueen kanssa, kun yksi heistä kysyi häneltä passeihin liittyvän kysymyksen.
– Alettiin jutella ja kysäisin sitten, että soitteletteko rokkia tai jotain muuta, kun habitus on hiukkasen siihen suuntaan.
Kaila oli oikeilla jäljillä, sillä mies totesi "me olemme Five Finger Death Punch". Kyseessä on hyvin tunnettu metalliyhtye, joka keikkailee tänään maanantaina Helsingin Hartwall-areenalla.
Yli 900 000 Instagram-seuraajaa
Vaikka Jori Kaila kertoo harrastaneensa raskaammankin musiikin, Led Zeppelinin ja kumppaneiden, kuuntelua 1970-luvun alusta alkaen, ei nimi Five Finger Death Punch ollut hänelle tuttu entuudestaan.


