Helsingin yliopisto epäilee, että sen sosiaalisen median kanavat olisivat joutuneet informaatio-operaation kohteeksi.
Yliopiston mediapalvelu kertoi tiistaina Twitterissä, että sen viimeaikaiset sosiaalisen median julkaisut alkoivat saada suuren määrän venäläisvastaisia kommentteja.
Yliopisto päätti poistaa tai piilottaa kaikki epäilyttävät kommentit näkyvistä.
– Epäilemme, että ne ovat osa informaatiovaikuttamisen operaatiota, jonka välikappaleena emme halua olla, yliopiston tilillä julkaistussa tviitissä kerrotaan.
"Oli ilmeistä, etteivät ne olleet oikeita henkilöitä"
Helsingin yliopiston sosiaalisen median tiimin vetäjä Tomas Sjöblom arvioi STT:lle, että kommentteja tuli maanantain ja tiistain aikana noin 2 500.
Kommentteja ilmestyi muun muassa yliopiston Facebookissa, Twitterissä ja Youtube-videopalvelussa tehtyihin julkaisuihin.
Kommentit olivat Sjöblomin mukaan tileiltä, joilla ei juuri ollut seuraajia tai aiempia julkaisuja.
– Oli ilmeistä, etteivät ne olleet oikeita henkilöitä.