Tänään avatuilla Helsingin Silakkamarkkinoilla palkittiin jälleen maustesilakoiden ja silakkayllätysten parhaimmat. Raati aloitti valitsemaan parhaimmistoa heti puolenpäivän aikaan.
Urakka oli iso, sillä maisteltavana oli 36 kalatuotetta, joista maustekalasarjassa kilpaili 15 ja silakkayllätyksissä 21 osallistujaa.
Raadissa oli mukana myös eduskunnan puhemies Maria Lohela, joka ilahtui siitä, että eroavaisuuksia tuotteiden kesken löytyi.
– Huomasi, että tämmönen amatöörikin kuin minä erotti tuoksut, maut ja koostumukset. Tuntuu siltä, että oppii koko ajan uutta, Lohela sanoi.
Maistelussa kannatti maltti pitää mukana, sillä maustesilakoissa suolan määrä saattaa päästä yllättämään.
– Kun kaikista maistaa silleen sopivasti niin selviää ihan hyvin. Välillä vähän perunaa mukaan ja vesiryyppy, niin sillä selviää, Lohela kertoi taktiikastaan.

